Najnowsze wyniki megapanelu: bez kategoryzacji

Dostępna jest druga edycja badania PBI/megapanel - dane za listopad 2004r. Wyniki są już płatne, więc w porozumieniu z Gemiusem publikujemy jedynie ich wycinek. Dostępne jest zestawienie top witryn pod względem liczby użytkowników i liczby odsłon oraz statystyki komunikatorów. Niemożliwe było opublikowanie rankingów w poszczególnych kategoriach tematycznych. Powód? Nie ma jeszcze zaakceptowanej przez radę badania kategoryzacji witryn.

Najnowsze wyniki megapanelu: bez kategoryzacji
Listopadowe zestawienie top 20 witryn pod względem liczby użytkowników (real users) wprowadza kilka zmian w porównaniu z poprzednimi wynikami megapanelu. Najpierw jednak o tym, co pozostało niezmienne. W top 20 przoduje bezustannie Onet - liczba real users zwiększyła się o ponad 250 tys. Drugie miejsce zajęła Wirtualna Polska z wynikiem ponad 6,2 mln real users. Trzecie po raz kolejny przypadło witrynie Google (ponad 5,7 mln real users). Interia uplasowała się na czwartej pozycji.

Zwiększyła się liczba odwiedzających serwis aukcyjny Allegro - o ponad 150 tys. użytkowników, a o2.pl - o ponad 400 tys., Gazety.pl - o ponad 100 tys., co dało pozwoliło portalowi znaleźć się na 9 miejscu.

Pierwszą dziesiątkę zamyka Auto.search.msn.com. Już przy poprzedniej publikacji badania pojawiły się pytania o to, czy warto publikować dane z tej witryny i czy powinno się zestawiać ją razem ze stroną Microsoftu. Jak widać PBI nie zmieniło zdania w tej sprawie.

Najnowsze wyniki megapanelu: bez kategoryzacji

Top witryny pod względem real users PBI/megapanel

Druga dwudziestkę otwiera serwis Neostrada.pl, który zwiększył ilość real users o ponad 370 tys. (skok o 3 miejsca w górę).

Małe przetasowania też w witrynach operatorów telefonii komórkowej. O jedno miejsce w górę wzbiła się Idea.pl. Era.pl spadła o dwa miejsca, a Plusgsm.pl podskoczył o dwa "oczka" w górę (na 13 pozycję w zestawieniu).

Nowościami w top 20 jest Wikipedia.org (1,4 mln real users) oraz Interklasa.pl (1,2 mln real users).

Komunikatory

W tym zestawieniu badane są jedynie Gadu Gadu oraz Tlen. W listopadzie Gadu Gadu miało ponad 3,5 mln użytkowników. Z Tlenu korzystało ponad 640 tys. osób (real users). Pod względem średniego czasu spędzanego na użytkownika Gadu Gadu uzyskało wynik 409 minut w miesiącu, a Tlen - 172 minuty.

Najnowsze wyniki megapanelu: bez kategoryzacji

Dane oglądalności komunikatorów (PBI/megapanel)

Jak na razie nie brane są pod uwagę rozwiązania telefonii internetowej.

Najlepiej odsłaniane

W zestawieniu top 10 pod względem ilości odsłon, który przygotował dla nas Gemius, pierwsze miejsce zdobył Onet (ponad 1,7 mld odsłon). W artykule "Tajemnica podwójnych i potrójnych skryptów - czy badanie PBI mówi prawdę?" wyjaśniamy problem błędnie wpiętych skryptów badania PBI. Drugie miejsce przypadło Allego.pl (ponad 890 mln), trzecie WP.pl (ponad 770 mln).

Najnowsze wyniki megapanelu: bez kategoryzacji

Ranking witryn pod względem liczby odsłon (PBI/Megapanel)

Na kolejnym miejscu znalazła się witryna Google, później Interii i o2.pl.

Pierwszą dziesiątkę zamyka witryna Yahoo!.

Kategoryzacja w fazie produkcji

Chcieliśmy zaprezentować również zestawienia w poszczególnych kategoriach - tak jak to zrobiliśmy poprzednim razem i w przypadku badania gemiusAudience. Niestety, jak nas poinformował Gemius, rada badania wciąż pracuje nad kategoryzacją, więc nie ma możliwości publikacji odpowiednich rankingów. "Gemius czeka na kategoryzację zaakceptowaną przez radę badania" - zaznaczyła Karolina Burzyńska z Gemiusa - "Nie chcielibyśmy sygnować zestawień, które według nas mogą nie być w 100% rzetelne lub mogą nie uwzględnić przez pomyłkę niektórych witryn."

Dziwi fakt, że sprawa kategoryzacji nie została rozwiązana jeszcze przed publikacją megapanelu, na który czekaliśmy tak długo. W tej chwili mamy do czynienia z sytuacją, w której wyniki są znane, ale nie można ich sortować w odpowiednich kategoriach bez obaw pominięcia witryny, która została źle zakwalifikowana. Nie wiadomo, jak długo będzie nad tą sprawą debatować rada PBI.

Zobacz poprzednie wyniki megapanelu:

http://www.internetstandard.pl/news/74396.html