Marzenia o srebrnym ekranie

Polski Canal Plus zamierza w tym roku dodać do już oferowanych usług interaktywnych - możliwość wyboru języka w przypadku filmu. Usługi internetowe pojawią się w ofercie na początku przyszłego roku. Paulina Krasińska z Canal Plus jest przekonana, że będą to home banking, poczta elektroniczna i możliwość przeglądania wybranych stron internetowych. W kwestii usług bankowych są prowadzone rozmowy z dziesięcioma największymi polskimi bankami.

Na pytanie, dlaczego te zapowiedzi były ogłaszane pół roku temu, a nadal nie zostały zrealizowane, odpowiedziała, że prace nad zapewnieniem transakcjom finansowym odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa trwają dość długo. Usługi internetowe mają się pojawić w ofercie Cyfry Plus, jako jej integralna część. Dostęp do nich będą mieli wszyscy abonenci, firma prawdopodobnie nie będzie pobierać dodatkowych opłat. Możliwość skorzystania z nowych usług nie będzie także wymagać zmiany dekodera. Wszystkie obecne urządzenia mają wbudowany modem. Z usług Cyfry Plus korzysta dziś 340 tys. abonentów.

O tym, że telewizja interaktywna ma przed sobą przyszłość, świadczy coraz większe zainteresowanie nimi ze strony światowych gigantów informatycznych. Na początku roku America Online, największy provider na świecie, ogłosiła plany wejścia w świat mediów.

Po kilkumiesięcznych negocjacjach poinformowano o zamiarze połączenia z międzynarodowym koncernem medialnym Time Warner. Pod koniec października natomiast pojawiły się pogłoski, że Microsoft zainwestuje miliard dolarów w koncern News Corporation, zaangażowany w BSkyB. Zaangażowanie się Microsoftu w News Corp. nie byłoby pierwszą inwestycją firmy na rynku mediów. Kupił on już bowiem udziały mniejszościowe m.in. w United Pan-Europe Communications. Inwestycje w rozwój telewizji interaktywnej w USA poczyniła także AT & T, największa spółka telekomunikacyjna na rynku amerykańskim.

Przykład współpracy Polsatu i TP Internet pokazuje, że tendencja ta rozpoczyna się także w Polsce. "Chcemy założyć własny portal, świadczyć różne usługi w Sieci, dlatego spółka z TP Internet jest dla nas niezbędna" - powiedział Dominik Libicki. Canal Plus natomiast realizuje projekty telewizji interaktywnej we własnym zakresie.