Marzenia o srebrnym ekranie

Operatorzy wszystkich polskich telewizyjnych platform cyfrowych zapowiadają, że już niedługo ich klienci będą mogli posługiwać się Internetem za pomocą pilota do dekodera TV.

Operatorzy wszystkich polskich telewizyjnych platform cyfrowych zapowiadają, że już niedługo ich klienci będą mogli posługiwać się Internetem za pomocą pilota do dekodera TV.

Pojęcie "niedługo" jest jednak względne - zapowiedzi te bowiem pojawiły się już przed rokiem.

Po raz pierwszy o telewizji interaktywnej w Polsce zaczęto mówić w Canal Plus. W styczniu firma zapowiedziała, że jeszcze w tym roku wprowadzi do oferty usługi internetowe: pocztę elektroniczną, home banking i interaktywną prognozę pogody. Z planów tych na razie zrealizowano niewiele. W czerwcu br. udostępniono prognozę pogody. Widz mógł sam, korzystając z pilota, wybierać interesujący go region i datę. Nieco dalej poszedł Polsat, który w ramach teletekstu umożliwił sprawdzenie stanu konta w banku, pod warunkiem że jest to Invest Bank, należący do grupy kapitałowej Polsat. Obie platformy cyfrowe mają także w ofercie gry interaktywne.

Połączenie funkcji telewizora i terminalu internetowego jest realne. Jednak na razie przez Internet możliwe jest tylko oglądanie programów telewizyjnych dość kiepskiej jakości - głównie z powodu słabych możliwości przepustowych łączy. Usługi dostępu do Internetu świadczą natomiast niektóre sieci telewizji kablowej. W Polsce są one mało powszechne. Korzysta z nich zaledwie kilka tysięcy osób w całym kraju.

Następnym krokiem ma być dostęp do Internetu przez dekoder wyposażony w modem. Tego typu usługi na świecie dopiero się rozwijają. W Wielkiej Brytanii cyfrowa telewizja Open TV, transmitowana w ramach m.in. British Sky Broadcasting, oferuje np. możliwość wysyłania poczty elektronicznej za pomocą pilota do telewizora. We Francji Canal Plus pozwala m.in. na dostęp do kont osobistych w największych bankach, a także dokonywanie zakupów.

Usługi te mają się pojawić także w polskich domach. Ale kiedy? W lipcu br. TP Internet i Polsat utworzyły spółkę, która ma oferować usługi łączące możliwości Internetu i telewizji. Firma ma się zajmować m.in. transmisją danych, tworzeniem systemów zarządzania z wykorzystaniem zaawansowanych technologii teleinformatycznych, świadczyć usługi handlowe i reklamowe. Sławomir Kulągowki, szef TPI, nie wykluczył również utworzenia portalu telewizyjnego. Dostęp do Internetu miałby się odbywać poprzez platformę cyfrową Polsatu.