Marek Sokołowski: Decyzja zapadła, NFC wejdzie na rynek

W jaki sposób smartfon stanie się narzędziem do regulowania płatności, zbierania punktów w programach lojalnościowych i czemu bez odpowiedniego telefonu nie będzie można otworzyć drzwi od samochodu opowiada Marek Sokołowski, NFC Project Coordinator i prelegent na nadchodzącej konferencji Mobile Standard 2012

Marek Sokołowski: Decyzja zapadła, NFC wejdzie na rynek
Czym jest technologia Near Field Communication i jakie korzyści daje?

NFC (Near Field Communication) to technologia umożliwiająca wykonywanie operacji i usług przez zbliżenie komórki do innego aktywnego lub pasywnego urządzenia NFC. Tej samej technologii używają banki i instytucje płatnicze takie jak MasterCard w kartach PayPass i Visa w kartach Paywave. Opiera się ona na transmisji danych bardzo małego zasięgu, od 1 do 20 cm. Różni się na przykład od Bluetooth, tym, ze transfer ograniczony do pojedynczych kbajtów, służy przede wszystkim do uruchamiania akcji i zdarzeń, które wcześniej zaprogramujemy.

NFC to nie tylko płatności bankowe i skomplikowane usługi, które stanowią stosunkowo niewielki zakres usług NFC. To przede wszystkim operacje przesyłania do smartfonu informacji lub dowolne, inne akcje wywoływane przez przyłożenie go, np. do tagu NFC.

Przykładowy tag może mieć postać nalepki, naklejonej na przystanku autobusowym, która po przyłożeniu telefonu, pozwoli na odczytanie w nim rozkładu jazdy lub informacji, za ile minut przyjedzie najbliższy autobus.

Czym smartfon z technologią NFC jest lepszy od telefonu z czytnikiem kodów QR?

Kody QR mają tę wadę, że poza garstką zapaleńców nikt ich nie używa. Aby zadziałał, potrzebne jest uruchomienie odpowiedniej aplikacji, dobre światło, odpowiednio ustawiony telefon, pod odpowiednim kątem, w odpowiedniej odległości i do tego jeszcze uzyskanie ostrego zdjęcia. Jest to czasochłonne i kłopotliwe. Natomiast NFC jest znacznie prostsze, wystarczy przyłożyć i już. Nie trzeba nic więcej, wystarczy mieć wcześniej włączony telefon

Czy ta technologia nie stwarza nowych okazji by ktoś się włamał i wykorzystał dane w telefonie lub ukradł pieniądze z konta bankowego?

W przypadku bankowych płatności NFC, o odpowiednie zabezpieczenia transakcji dbają wspólnie banki, operator komórkowy i infrastruktura autoryzująca te transakcje. W działaniach systemu autoryzacji uczestniczą także instytucje płatnicze takie jak MasterCard i Visa oraz dostawcy odpowiednich kart SIM NFC.

Dodatkowo część transakcji możliwych jest dopiero po wpisaniu PINu lub hasła w płatniczej aplikacji NFC. Tam gdzie dodatkowa autoryzacja i bezpieczeństwo transakcji są mniej istotne wystarczy samo przyłożenie smartfonu.

Technologii NFC można użyć na przykład do obsługi floty samochodów w firmie. W tym wypadku aplikacja NFC nie wymaga specjalnych zabezpieczeń, sama stanowi dodatkowe wspomaganie i zabezpieczenie. Do uruchomienia samochodu nadal będzie wymagany kluczyk czy karta, a usługa NFC zadziała jak dodatkowy, inteligentny immobilajzer, który uniemożliwi uruchomienie samochodu bez przyłożenia telefonu.

Innym zabezpieczeniem jest bardzo niewielki zasięg działania. Choć standard NFC określa taki zasięg na maksimum 20 cm, to we wszelkich aktywnych urządzeniach NFC, takich jak smartfony, czytniki, czy terminale płatnicze, zasięg ograniczany jest do ok. 1 cm, co w praktyce wymaga dosłownie przyłożenia telefonu do tagu, czytnika lub terminalu. Dlatego nie ma mowy o przypadkowej akcji lub transakcji.

A jeśli ktoś ukradnie nam sartfon NFC?

Telefony realizujące bankowe płatności NFC są nawet bezpieczniejsze niż karty PayPass lub Paywave, gdyż karta płatnicza zaprogramowana jest w specjalnej karcie SIM NFC. Aby jej użyć telefon musi być uruchomiony kodem PIN, a aplikacja płatnicza w karcie SIM aktywna.

Oprócz standardowego zablokowania karty (aplikacji) płatniczej poprzez kontakt z bankiem i zablokowania karty SIM poprzez kontakt z operatorem, mamy jeszcze dodatkową możliwość. Systemy operacyjne obsługujące smartfony takie jak Android, iOS, Windows Mobile, blackberryOS, czy Symbian, pozwalają zdalnie dezaktywować kartę SIM lub smartfon, np. przez wysłanie odpowiedniego SMSa lub połączenie się z nimi z osobistego konta przez Internet. Dlatego też oprócz standardowych akcji by zablokować płatności, są jeszcze inne, które zwiększają nasze bezpieczeństwo.

Technologia NFC pozwala także na uruchamianie aplikacji obsługujących programy lojalnościowe takie jak Payback lub SkyCash. W tym wypadku wymagane jest wprowadzenie odpowiedniego hasła lub kodu aktywacji. Kradzież smartfonu zatem, nie spowoduje zagrożenia wykorzystania naszych punktów lub uszczuplenia systemowej portmonetki, przez niepowołane osoby. Nasze bezpieczeństwo jest i tu zapewnione.