Koniec wyścigu i kolejek społecznych po dotacje PARP

Sprawa niezadowolonych przedsiębiorców została nagłośniona przez media. Szerokim echem rozeszło się nagranie pokazujące jak Rafał Agnieszczak, prezes Fotka.pl zostaje siłą wyprowadzony z pod PARP, po tym jak starał się bez kolejki złożyć wniosek o dofinansowanie z działania 3.1 (fundusze dla otoczenia biznesu). Co interesujące, na niektóre publikacje mediów zareagowała agencja, umieszczając na swojej stronie sprostowania. Odpowiedzi doczekało się także nagranie z Rafałem Agnieszczakiem (sprostowanie PARP zatytułował - "Zaplanowana prowokacja przedsiębiorcy we współpracy z TVN CNBC"):

"TVN CNBC zarejestrował zamieszanie i przepychanki siłowe w trakcie składania wniosków i przygotował materiał dyskredytujący Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości wskazując, że PARP jest odpowiedzialna za zaistniałą sytuację i broni dostępu przedsiębiorcom do złożenia wniosku. (...)Jednocześnie informujemy, iż Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zamierza podjąć wszelkie dostępne kroki prawne w obronie swojego dobrego imienia."

Niestety PARP nie komentuje ostatnich wydarzeń i nie dowiedziałem się, czy i jakie kroki prawne zamierzałaby wszcząć agencja.

Koniec kolejek?

Jak podało dziś MSWiA (nadzorujące PARP), od nowego naboru wniosków na dofinansowanie e-usług w ramach POIG na ten rok zmieniają się kryteria i procedura ich składania. Dotacje otrzymają najwyżej ocenione projekty a zmiany wynikają z zaleceń unijnych. Ponadto wprowadzone zostaną również nowe kryteria oceny merytorycznej.

- "Wyrzucamy z zasad naboru wniosków kryterium czasu złożenia wniosku" - mówi "Gazecie" Waldemar Sługocki, wiceminister rozwoju regionalnego. Zmiana ma dotyczyć wszystkich działań w programie operacyjnym "Innowacyjna gospodarka". - "W poniedziałek mam mieć na biurku analizę, w których częściach PO IG ten problem występuje. I z których tę pułapkę wyrzucimy - mówi Sługocki" - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Jak podaje MSWiA przedsiębiorcy ubiegający się o unijne dofinansowanie dla e-biznesu będą składali wnioski tylko przez internet.