Komputery nie lubią lata

Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez firmę $MBM Ontrack odzyskiwanie danych$, lato 2004 może okazać się rekordowe pod względem liczby przypadków utraty danych w komputerach, spowodowanych wysoką temperaturą i gwałtownymi kaprysami pogody.

W czerwcu i lipcu br. do laboratorium odzyskiwania danych trafiło o 56% więcej przypadków utraty danych, niż w analogicznym okresie 2003 roku. W ubiegłym miesiącu najtrudniejszym miesiącem dla komputerów okazał się sierpień, więc w tym również statystyki awarii prawdopodobnie jeszcze wzrosną. Zdaniem przedstawicieli MBM Ontrack, jeśli tendencja wzrostowa się utrzyma, tegoroczne lato będzie najgroźniejsze pod względem utraty danych w historii.

Główną przyczyną awarii utraty danych w lecie jest niewłaściwe zabezpieczenie komputerów przed wpływem wyładowań atmosferycznych oraz działanie wysokich temperatur na nośniki danych. Użytkownicy często popełniają podstawowe błędy - zasłaniają otwory wentylacyjne lub ustawiają komputery w nasłonecznionym miejscu, niekiedy też odłączają hałaśliwie działające wentylatory. W firmowych serwerowniach niezbędna jest klimatyzacja i dodatkowe zabezpieczenia na wypadek awarii klimatyzacji.

Na świecie średnia skuteczność odzyskiwania danych to 76%.