Kierowcy polis OC najchętniej szukają na smartfonach – analiza Porówneo.pl

Dane serwisu Porówneo.pl pokazują, że już 53 procent użytkowników porównywarki poszukuje korzystnych dla siebie ofert ubezpieczenia OC, AC, NNW i assistance za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Zmotoryzowani chętnie sprawdzają oferty ubezpieczeniowe na ekranach smartfonów, jednak sam zakup wciąż częściej realizują po telefonicznej rozmowie z doradcą. Czy smartfonizacja i globalny boom na e-commerce wpłyną na zmianę przyzwyczajenia polskich kierowców do nabywania polis w tradycyjny sposób?

Kierowcy polis OC najchętniej szukają na smartfonach – analiza Porówneo.pl

E-sprzedaż w sektorze ubezpieczeń komunikacyjnych zyskuje na znaczeniu

Według danych z raportu „E-commerce w Polsce 2019”, spośród 27,5 miliona użytkowników sieci w naszym kraju już 62 procent korzysta z internetowych serwisów sprzedażowych. Wśród rozlicznych kategorii produktów oferowanych w ramach e-handlu, wzrost popularności ubezpieczeń komunikacyjnych zauważalny jest stosunkowo od niedawna. Analitycy Porówneo.pl zwracają uwagę, że w przypadku polis OC widoczne jest silne przyzwyczajenie rodzimych kierowców do zakupów bezpośrednio u agenta lub też przez kontakt z call center. Choć zmiana nawyków wymaga czasu, konsumenci coraz wyraźniej zaczynają dostrzegać zalety nabywania polis w sieci. Możliwość łatwego porównania ofert kilkunastu ubezpieczycieli jednocześnie, oszczędność czasu czy też dostęp do porównywarki z dowolnej lokalizacji, przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, to tylko niektóre z atutów internetowej sprzedaży polis. Walory te stopniowo skłaniają kierowców do wpisywania w wyszukiwarkę odpowiedniego adresu zamiast czasochłonnej wycieczki do agenta. Wspomniany już raport pokazuje, że w minionym roku 26 proc. internautów kupiło w sieci jakąś formę ubezpieczenia a ponadto 23 proc. planuje nabyć taki produkt w przyszłości. Ubezpieczenia okazały się o 5 proc. bardziej popularną kategorią niż e-zakupy oprogramowania komputerowego. Internetowe zakupy polis powoli doganiają też e-zakupy produktów spożywczych.

Na najlepsze oferty OC kierowcy polują w porównywarkach ubezpieczeń – dane Porówneo.pl

Analiza przeprowadzona przez ekspertów Porówneo.pl w drugim kwartale tego roku wykazała, że przeważającą grupą internautów korzystających z serwisu byli posiadacze urządzeń mobilnych (53 proc.). Najwięcej kierowców przeglądało oferty na ekranach smartfonów (50 proc.), natomiast z nieco mniej poręcznych tabletów skorzystało 3 proc. użytkowników sieci. Pozostałe 47 proc. internautów porównywało oferty ubezpieczeniowe za pośrednictwem laptopów i komputerów stacjonarnych. Wśród wszystkich urządzeń, za pomocą których kierowcy przeglądali dostępne polisy, najwięcej bazowało na systemie Android (45,4 proc.). Użytkownicy systemu iOS stanowili niewiele ponad 7 proc. odwiedzających, a proporcje te nie odbiegały znacząco od całościowego udziału w rynku tych dwóch najpopularniejszych systemów mobilnych. Nie jest zaskoczeniem, że zdecydowana większość posiadaczy desktopów i laptopów logowała się z systemu Windows, a najbardziej popularnymi przeglądarkami były Chrome i Firefox.

Kierowcy polis OC najchętniej szukają na smartfonach – analiza Porówneo.pl

Młodzi kierowcy z dużych miast najbardziej aktywni w poszukiwaniu polis

Uwzględniając wszystkie grupy wiekowe, wśród poszukujących ofert ubezpieczeniowych przeważali mężczyźni, którzy stanowili ponad 61 proc. odwiedzających porównywarkę. Płeć piękna także coraz częściej chce decydować o zakupie polisy, ponieważ wśród użytkowników serwisu niemal 39 proc. to kobiety. Najliczniej reprezentowaną grupą wiekową okazali się młodzi kierowcy z przedziału 25-34 lata, którzy stanowili blisko 33 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazła się grupa w wieku 35-44 lata, obejmująca ponad 20 proc. użytkowników serwisu Porówneo.pl. Najmłodsi posiadacze prawa jazdy z przedziału 18-24 lata, którzy z racji wieku, statusu materialnego i braku zniżek często intensywnie szukają tańszego ubezpieczenia, stanowili ponad 14 proc. ogółu. Najmniej liczną grupą okazali się seniorzy powyżej 65 roku życia (niecałe 9 proc.). Zauważalna jest dominacja internautów z dużych skupisk miejskich. Zdecydowany prym wiodą kierowcy z Warszawy i okolic (38,5 proc.). Na kolejnych miejscach uplasowali się zmotoryzowani z Krakowa i Wrocławia (po ponad 8 proc.). W II kwartale br. w czołówce znaleźli się także użytkownicy porównywarki z Katowic, Poznania i Gdańska.

Wielokanałowość trendem w ubezpieczeniach. Wzrośnie rola sprzedaży online i mobilnej

- Gdy mowa o m-commerce, w Porówneo dostrzegamy, że chodzi nie tylko o transakcje inicjowane i finalizowane na urządzeniach mobilnych. W segmencie ubezpieczeń komunikacyjnych wyraźny jest trend wielokanałowości. Nasi klienci często rozpoczynają poszukiwanie odpowiedniej dla siebie polisy na ekranie smartfona, sprawdzają co pokaże im kalkulator, a później dochodzą do wniosku, że chętnie zasięgnęliby dodatkowej wiedzy u naszych doradców z call center. Po uzyskaniu informacji, jaka oferta będzie dla nich najbardziej korzystna, dokonują zakupu telefonicznie bądź online, gdy mają na to ochotę, nawet w nocy. Niedawne badanie Gemiusa pokazało, że 57 proc. internautów w Polsce postępuje w ten sposób. Nasza branża jest dobrą ilustracją tego trendu. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że zmiana nawyków konsumentów jest procesem rozłożonym w czasie. Tradycyjna forma kontaktu z agentem czy brokerem ubezpieczeniowym jest mocno osadzona w polskich realiach. Niemniej atuty transakcji internetowych są niezaprzeczalne i migracja do tego kanału nabiera dynamiki. Uwzględniając fakt, że Polacy szybko oswajają się nie tylko ze smartfonami ale też z płatnościami mobilnymi, w mojej ocenie rozkwit mobile commerce w obszarze ubezpieczeń jest kwestią najbliższych trzech lat – skomentował Andrzej Popielski, prezes Porówneo.pl.

Kierowcy polis OC najchętniej szukają na smartfonach – analiza Porówneo.pl

Rozwiązania mobilne usprawnią kontakt klientów z ubezpieczycielami

- Cyfrowa transformacja sektora ubezpieczeń staje się faktem. Z jednej strony napędza ją pragnienie ubezpieczycieli do automatyzacji procesów, zredukowania papierowej dokumentacji czy usprawnienia komunikacji z klientem. Z drugiej strony zmiany stymulują konsumenci, którzy oczekują większej swobody wyboru i błyskawicznej obsługi bez względu na aktualne miejsce pobytu. Rozwiązania mobilne są jednym z nieodzownych elementów cyfryzacji sektora ubezpieczeń. W przypadku porównywania polis OC obecnie firmy częściej decydują się rozwijać mobilne i responsywne wersje serwisów online niż inwestować w dedykowane aplikacje mobilne. Choć dzisiejsze rozwiązania przeglądarkowe dobrze sprawdzają się zarówno po stronie sprzedawcy jak i klienta, rola aplikacji mobilnych z pewnością wzrośnie. Pozwolą one na większą interakcję i personalizację czy też obsługę przez asystenta głosowego, dzięki czemu dostęp do usług zyskają np. osoby z niepełnosprawnościami. Rozumiemy, że przeciwdziałanie cyfrowemu wykluczeniu jest dziś nie mniej ważne niż rachunek ekonomiczny – wyjaśnił Piotr Biedka, dyrektor ds. IT w Porówneo.pl.