Kanadyjski e-rząd najlepszy

Kanadyjski rząd zajął pierwsze miejsce w przygotowanym przez firmę Accenture rankingu rządów, które najlepiej wykorzystują dobrodziejstwa technologii do służenia obywatelom. Ranking jest częścią opublikowanego właśnie raportu "e-Government Leadership: Engaging the Customer".

W zestawieniu porównano stopień wdrożenia usług e-government w 22 krajach z całego świata. Kanada zajeła pierwsze miejsce już po raz trzeci, wyprzedzając m.in. Singapur oraz USA.

"E-government nie polega jedynie na udpstępnieniu jak największej liczby usług online - a tak właśnie wciąż rozumie to pojęcie wiele rządów" - tłumaczy Graeme Gordon z Accenture. "Chodzi tu raczej o takie przekształcenie administracji rządowej, by stała się bardziej efektywna i ukierunkowana przede wszystkim na potrzeby obywatela". Zdaniem Gordona, realizaja tych idei już od kilku lat najlepiej przebiega w Kanadzie - stąd jej stała, wysoka pozycja w rankingu Accenture.

Podczas opracowania zestawienia pod uwagę brano następujące czynniki: obecność państwa w Internecie, stopień udostępnienia podstawowych usług online, a także stopień zaawansowania procesu integrowania "offline'owych" usług rządowych z internetowymi. W tej ostatniej "konkurencji" znaczącymi osiągnięciami mogła się pochwalić jedynie Kanada (w której 50% mieszkańców korzysta z usług e-government).

Za Kanadą na liście znalazły się m.in. Singapur, USA, Dania, Australia, Finlandia oraz Hongkong. Listę zamykają Meksyk, Portugalia, Brazylia oraz RPA.