Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Ja Yandex

Od ponad 10 lat dostarcza usług wyszukiwawczych w Rosji. Miesięcznie odwiedzany przez ponad 22 mln użytkowników oraz indeksujący przeszło 4,5 mld witryn. Zatrudnia ponad 1500 pełnoetatowych pracowników, w 2008 r. generuje dochody rzędu 300 mln USD, oferuje szereg dodatkowych usług. W wielu obszarach niekwestionowany pan rosyjskiego internetu, ukochany przez użytkowników i preferowany przez reklamodawców - Yandex oraz jego królestwo: Runet.

Ja Yandex
W Rosji jest obecnie 38 mln internautów. Wg prognoz PricewaterhouseCoopers do 2012 roku nawet 90% gospodarstw domowych będzie miało dostęp do sieci. To najszybciej rozwijający się pod względem internetyzacji kraj Europy Środkowo-Wschodniej (comScore, kwiecień 2008).

O specyfice rosyjskiego internetu i tym samym unikalności jego liderów świadczy już sama nazwa rosyjskiej sieci, o której nie mówi się inaczej jak Runet. Jeśli zaś chodzi o nazwę Yandex, to jej źródłosłowia próbowano doszukiwać się nawet w koncepcji Ying-Yang. Wówczas Yandex utożsamiany miał być z Yang, nasłonecznionym miejscem, bielą i Słońcem rosyjskiej sieci. Ostatecznie, przyjęto jednak wersję przedstawioną przez twórców Yandex Arkady'ego Volozh'a oraz Ilya Segalovich'a, w której tłumaczą oni "yandex" jako akronim słów: "yet another indexer".

Ja Yandex

Krótka historia sukcesu

Historia marki Yandex sięga 1990 roku, kiedy powstała firma Arcadia (poźniej CompTek), która stworzyła dwa rozwiązania informacyjno-klasyfikujące wykorzystane później w budowie algorytmów wyszukiwawczych Yandex. Za oficjalną datę powstania narzędzia przyjmuje się jednak rok 1993, kiedy to eksperci CompTek stworzyli algorytm wyszukiwawczy i sukcesywnie go udoskonalali, współpracując w tym zakresie m. in. z naukowcami Rosyjskiej Akademii Nauk w celu uwzględniania specyfiki i bogactwa gramatycznego języka.

W 1997 r. narzędzie wyszukiwawcze na dobre rozpoczęło przeszukiwanie Runetu. Stopniowo wprowadzano funkcjonalności, dzięki którym możliwe było rejestrowanie zasobów nie tylko rosyjskich, ale również innych wykorzystujących cyrylicę oraz języków europejskich: angielskiego, francuskiego i niemieckiego.

Samodzielna spółka Yandex została wyodrębniona ze struktur CompTek w 2000 r. Wówczas to Ru-Net Holdings zainwestował w firmę 5.3 mln USD. Arkady Volozh zrezygnował ze swej funkcji CEO w CompTek, by stać się CEO Yandex i pozostać na tym stanowisku do dziś.

W kwietniu 2000 w rosyjskiej telewizji po raz pierwszy znalazła się reklama serwisu internetowego - był to oczywiście Yandex.

Dziś Yandex jest niekwestionowanym liderem rosyjskiego rynku wyszukiwarek oraz podmiotem rozwijającym swoją działalność również w innych obszarach. Aspirującym do miana gracza międzynarodowego, czego przykładem są głośne ubiegłoroczne (niesfinalizowane do tej pory) przygotowania do startu na giełdzie nowojorskiej. Wówczas spółka wyceniła się na niebagatela 5 mld USD. Czy plany ekspansji na amerykańską giełdę będą kontynuowane? W obecnym okresie spowolnienia gospodarczego jest to oczywiście niemożliwe - mówi Elena Bukhmak, PR manager w Yandex. W zeszłym roku debiut na NASDAQ był dla nas jednym z wielu możliwych kierunków rozwoju, nie wykluczamy, że w przyszłości wrócimy do niego.

Ja Yandex
W stajni Yandex znajduje się dziś ponad 20 dodatkowych usług i serwisów. Są to m. in. Yandex News (agregator informacji) - drugi pod względem popularności serwis newsowy w Rosji, wyszukiwarka blogów Yandex Blogs, która wg. zapewnień twórców jest największym silnikiem wyszukiwawczym tego typu źródeł, Yandex Maps - największy serwis geolokalizacyjny w Rosji, Yandex Traffic - system monitoringu ruchu ulicznego na żywo, Yandex Market - porównywarka sklepów, Yandex Wheather i inne. Treści do serwisów dostarczane są na podstawie prawnych umów partnerskich, większość witryn dostępna jest przez urządzenia mobilne oraz targetowana geograficznie.

Yandex to również szereg bezpłatnych usług i narzędzi internetowych, w tym: poczta elektroniczna Yandex mail, usługi hostingowe zdjęć, obrazów, materiałów wideo i witryn internetowych, a także społecznościowy serwis Moi Krug oraz system płatności on-line Yandex Money.

Obecnie firma Yandex zatrudnia ponad 1500 pełnoetatowych pracowników oraz zajmuje biura w kilku miastach rosyjskich i ukraińskich (Moskwa, Sankt Petersburg, Jekaterynburg, Kijów, Symferopol, Odessa), a także posiada centrum rozwoju technologicznego w Burlingame w Kalifornii.

Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New replica rolex watches are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.