Ja Yandex

Od ponad 10 lat dostarcza usług wyszukiwawczych w Rosji. Miesięcznie odwiedzany przez ponad 22 mln użytkowników oraz indeksujący przeszło 4,5 mld witryn. Zatrudnia ponad 1500 pełnoetatowych pracowników, w 2008 r. generuje dochody rzędu 300 mln USD, oferuje szereg dodatkowych usług. W wielu obszarach niekwestionowany pan rosyjskiego internetu, ukochany przez użytkowników i preferowany przez reklamodawców - Yandex oraz jego królestwo: Runet.

Ja Yandex
W Rosji jest obecnie 38 mln internautów. Wg prognoz PricewaterhouseCoopers do 2012 roku nawet 90% gospodarstw domowych będzie miało dostęp do sieci. To najszybciej rozwijający się pod względem internetyzacji kraj Europy Środkowo-Wschodniej (comScore, kwiecień 2008).

O specyfice rosyjskiego internetu i tym samym unikalności jego liderów świadczy już sama nazwa rosyjskiej sieci, o której nie mówi się inaczej jak Runet. Jeśli zaś chodzi o nazwę Yandex, to jej źródłosłowia próbowano doszukiwać się nawet w koncepcji Ying-Yang. Wówczas Yandex utożsamiany miał być z Yang, nasłonecznionym miejscem, bielą i Słońcem rosyjskiej sieci. Ostatecznie, przyjęto jednak wersję przedstawioną przez twórców Yandex Arkady'ego Volozh'a oraz Ilya Segalovich'a, w której tłumaczą oni "yandex" jako akronim słów: "yet another indexer".

Ja Yandex

Krótka historia sukcesu

Historia marki Yandex sięga 1990 roku, kiedy powstała firma Arcadia (poźniej CompTek), która stworzyła dwa rozwiązania informacyjno-klasyfikujące wykorzystane później w budowie algorytmów wyszukiwawczych Yandex. Za oficjalną datę powstania narzędzia przyjmuje się jednak rok 1993, kiedy to eksperci CompTek stworzyli algorytm wyszukiwawczy i sukcesywnie go udoskonalali, współpracując w tym zakresie m. in. z naukowcami Rosyjskiej Akademii Nauk w celu uwzględniania specyfiki i bogactwa gramatycznego języka.

W 1997 r. narzędzie wyszukiwawcze na dobre rozpoczęło przeszukiwanie Runetu. Stopniowo wprowadzano funkcjonalności, dzięki którym możliwe było rejestrowanie zasobów nie tylko rosyjskich, ale również innych wykorzystujących cyrylicę oraz języków europejskich: angielskiego, francuskiego i niemieckiego.

Samodzielna spółka Yandex została wyodrębniona ze struktur CompTek w 2000 r. Wówczas to Ru-Net Holdings zainwestował w firmę 5.3 mln USD. Arkady Volozh zrezygnował ze swej funkcji CEO w CompTek, by stać się CEO Yandex i pozostać na tym stanowisku do dziś.

W kwietniu 2000 w rosyjskiej telewizji po raz pierwszy znalazła się reklama serwisu internetowego - był to oczywiście Yandex.

Dziś Yandex jest niekwestionowanym liderem rosyjskiego rynku wyszukiwarek oraz podmiotem rozwijającym swoją działalność również w innych obszarach. Aspirującym do miana gracza międzynarodowego, czego przykładem są głośne ubiegłoroczne (niesfinalizowane do tej pory) przygotowania do startu na giełdzie nowojorskiej. Wówczas spółka wyceniła się na niebagatela 5 mld USD. Czy plany ekspansji na amerykańską giełdę będą kontynuowane? W obecnym okresie spowolnienia gospodarczego jest to oczywiście niemożliwe - mówi Elena Bukhmak, PR manager w Yandex. W zeszłym roku debiut na NASDAQ był dla nas jednym z wielu możliwych kierunków rozwoju, nie wykluczamy, że w przyszłości wrócimy do niego.

Ja Yandex
W stajni Yandex znajduje się dziś ponad 20 dodatkowych usług i serwisów. Są to m. in. Yandex News (agregator informacji) - drugi pod względem popularności serwis newsowy w Rosji, wyszukiwarka blogów Yandex Blogs, która wg. zapewnień twórców jest największym silnikiem wyszukiwawczym tego typu źródeł, Yandex Maps - największy serwis geolokalizacyjny w Rosji, Yandex Traffic - system monitoringu ruchu ulicznego na żywo, Yandex Market - porównywarka sklepów, Yandex Wheather i inne. Treści do serwisów dostarczane są na podstawie prawnych umów partnerskich, większość witryn dostępna jest przez urządzenia mobilne oraz targetowana geograficznie.

Yandex to również szereg bezpłatnych usług i narzędzi internetowych, w tym: poczta elektroniczna Yandex mail, usługi hostingowe zdjęć, obrazów, materiałów wideo i witryn internetowych, a także społecznościowy serwis Moi Krug oraz system płatności on-line Yandex Money.

Obecnie firma Yandex zatrudnia ponad 1500 pełnoetatowych pracowników oraz zajmuje biura w kilku miastach rosyjskich i ukraińskich (Moskwa, Sankt Petersburg, Jekaterynburg, Kijów, Symferopol, Odessa), a także posiada centrum rozwoju technologicznego w Burlingame w Kalifornii.