Google wesprze z hardGAMMA Ventures polskie startupy w Krakowie!

Polski fundusz hardGAMMA Ventures uruchomi drugą edycję programu akceleracyjny dla startupów GammaRebels we współpracy z Google. Oficjalna nazwa programu to GammaRebels in partnership with Google for Entrepreneurs. Innowacyjne firmy mogą korzystać z krakowskiego biura, wsparcia finansowego oraz merytorycznego obu partnerów. To duże wyróżnienie: krakowski projekt jest trzecią tego typu inwestycją Google’a na świecie.

Google wesprze z hardGAMMA Ventures polskie startupy w Krakowie!
Program akceleracyjny dla młodych przedsiębiorstw polega na udostępnieniu przestrzeni biurowej oraz wsparciu w wysokości 12 tys. euro. W zamian hardGAMMA Ventures obejmie 10 proc. udziałów w powstającej firmie. Rocznie będą się odbywać dwie edycje programu, w którym będzie wyłaniane maksymalnie 10 zespołów projektowych. Potem rozpocznie się trzymiesięczny okres intensywnej pracy nad projektem, który może zostać przedłużony o kolejne trzy miesiące.

Zgłoszenia można już nadsyłać na adres [email protected]. Do końca sierpnia będą zbierane zgłoszenia, we wrześniu wybrane zespoły rozpoczną pracę. Zwycięzcy programu GammaRebels będą mogli zaprezentować się na Demo Day najpierw w Polsce (pod koniec roku), potem w Londynie, choć organizatorzy nie wykluczają także prezentacji w Moutain View w Kalifornii. Więcej informacji znajduje się pod adresem: www.gammarebels.com.

Co ciekawe, Google nie planuje bezpośrednich inwestycji we wspierane spółki, ponieważ firma inwestuje tylko w firmy z USA. Po co w takim razie amerykański gigant chce wspierać polskie przedsiębiorstwa? Dzięki temu firma chce wzmacniać krakowski ekosystem innowacyjności, dzięki czemu do pracy w Google (w Krakowie mieści się biuro R&D Google) będą trafiali jeszcze lepsi pracownicy.

- Google rozpoczął działalność jako start-up w garażu i ciągle w głębi serca pozostaje start-upem. Chcemy współtworzyć miejsce spotkań dla lokalnej tech-społeczności, a może nawet pomóc w tym, by Kraków stał się centrum technologicznej przedsiębiorczości w naszym regionie Europy. Z entuzjazmem wspieramy hardGamma VC w działaniach na rzecz społeczności startupowej i już cieszymy się na myśl o czekającej nas pracy z fantastycznymi przedsiębiorcami - mówi Wojciech Burkot, Dyrektor Centrum Inżynieryjnego Google w Krakowie.

Zdaniem przedstawicieli hardGAMMA to właśnie Kraków jest najlepszym miejscem na takie inicjatywy. Warszawa jest nasycona zarówno firmami z branży IT jak i inkubatorami. Jako miasto-gospodarz przestrzeni technologicznej brany był pod uwagę także Wrocław, jednak mimo promocji miasta nie jest on rozpoznawalny w USA w równym stopniu jak Kraków. A to zainteresowanie ze strony partnerów z Doliny Krzemowej czyni ten program wyjątkowym.

Co da hardGAMMA Ventures i Google?

W zorganizowanym przez hardGAMMA Ventures i Google centrum w Krakowie młode firmy z branży IT otrzymają wsparcie i możliwość na przykład organizowania konferencji prasowych. W planach jest także wszelkie wsparcie marketingowe i promocyjne, zarówno ze strony Google jak i polskiego partnera.

Google udostępni młodym przedsiębiorcom przede wszystkim wsparcie mentorskie. Już w tej chwili do krakowskiego biura giganta internetowego przyjeżdżają specjaliści zajmujący się technologią. Nieoficjalnie wiadomo, że do Polski zostało w całości przeniesione rozwijanie części projektów postrzeganych przez firmę jako kluczowe dla najbliższej przyszłości, związanych między innymi z multimediami i integracją platform.

-Jest to szansa dla młodych ludzi, którzy rozkręcają własną firmę i chcą skorzystać z wiedzy, jaką może im przekazać Google- mówi Michał Bonarowski z grupy hardGAMMA.

Google będzie wspierać GammaRebels zarówno w samym uruchomieniu akceleratora w Krakowie, jak i w zakresie praktycznych szkoleń i mentoringu, pomagając przedsiębiorcom uczestniczącym w programie wykorzystać potencjał sieci i produktów Google. Wraz z GammaRebels, Google będzie również organizował wydarzenia i programy dla szerokiej społeczności startupowej w swojej siedzibie w Krakowie.

Google lubi inwestować

Rozwijane w Krakowie projekty raczej nie zostaną kupione przez Google (musiałyby najpierw przenieść się do USA, bo Google inwestuje tylko na tamtym rynku). Ale w swojej historii Google zakupił ponad setkę firm i startupów by włączyć ich rozwiązania w swoje portfolio.

Jednym z pierwszych zakupów była firma Deja, rozwijająca grupy Usenetu, których archiwum sięgające do 1981 roku jest dostępne w ramach Google Groups. Technologie takich rozwiązań jak Google Maps, czy Gmail również zostały przejęte od istniejących firm.

Także Android, system operacyjny dla telefonów komórkowych, został zakupiony przez firmę w 2007 roku. Ostatnie zakupy Googla wskazują, że gigant będzie się rozwijał w stronę usług mobilnych. Oprócz wytwórcy telefonów, firmy Motorola, kupiony został także Quickoffice, pakiet biurowy na urządzenia mobilne oraz TxVia, dostawca rozwiązań umożliwiających szybkie płatności on-line.

Kraków jednym z wielkich

Podobny inkubator przedsiębiorczości i technologii został otwarty w Londynie, w tak zwanym Tech City. W ramach otwartej tam przestrzeni można zorganizować konferencje oraz spotkania z inwestorami oraz prowadzić własny biznes korzystając z otwartego biura. Zdaniem założycieli, siłą tego miejsca jest właśnie możliwość zbudowania partnerstwa i organizowania spotkań, co wyróżnia inkubator Google spośród innych inkubatorów przedsiębiorczości.

Gamma Rebels oficjalnie wystartowało w czerwcu zeszłego roku, a nadchodzące dwie edycje będą przeprowadzone w partnerstwie z Google. Ostatnim razem wyłonione zostały m.in. BusyFlow, czyli platforma integrująca narzędzia do pracy grupowej dostępne w różnych chmurach (cloud computing), QRcao - startup, który po wyjściu z akceleratora przekształcił się w laboratorium aplikacji mobilnych Appvetica oraz ARNav, czyli osobista nawigacja oparta o augmented reality.