Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Google wesprze z hardGAMMA Ventures polskie startupy w Krakowie!

Polski fundusz hardGAMMA Ventures uruchomi drugą edycję programu akceleracyjny dla startupów GammaRebels we współpracy z Google. Oficjalna nazwa programu to GammaRebels in partnership with Google for Entrepreneurs. Innowacyjne firmy mogą korzystać z krakowskiego biura, wsparcia finansowego oraz merytorycznego obu partnerów. To duże wyróżnienie: krakowski projekt jest trzecią tego typu inwestycją Google’a na świecie.

Google wesprze z hardGAMMA Ventures polskie startupy w Krakowie!
Program akceleracyjny dla młodych przedsiębiorstw polega na udostępnieniu przestrzeni biurowej oraz wsparciu w wysokości 12 tys. euro. W zamian hardGAMMA Ventures obejmie 10 proc. udziałów w powstającej firmie. Rocznie będą się odbywać dwie edycje programu, w którym będzie wyłaniane maksymalnie 10 zespołów projektowych. Potem rozpocznie się trzymiesięczny okres intensywnej pracy nad projektem, który może zostać przedłużony o kolejne trzy miesiące.

Zgłoszenia można już nadsyłać na adres [email protected]. Do końca sierpnia będą zbierane zgłoszenia, we wrześniu wybrane zespoły rozpoczną pracę. Zwycięzcy programu GammaRebels będą mogli zaprezentować się na Demo Day najpierw w Polsce (pod koniec roku), potem w Londynie, choć organizatorzy nie wykluczają także prezentacji w Moutain View w Kalifornii. Więcej informacji znajduje się pod adresem: www.gammarebels.com.

Co ciekawe, Google nie planuje bezpośrednich inwestycji we wspierane spółki, ponieważ firma inwestuje tylko w firmy z USA. Po co w takim razie amerykański gigant chce wspierać polskie przedsiębiorstwa? Dzięki temu firma chce wzmacniać krakowski ekosystem innowacyjności, dzięki czemu do pracy w Google (w Krakowie mieści się biuro R&D Google) będą trafiali jeszcze lepsi pracownicy.

- Google rozpoczął działalność jako start-up w garażu i ciągle w głębi serca pozostaje start-upem. Chcemy współtworzyć miejsce spotkań dla lokalnej tech-społeczności, a może nawet pomóc w tym, by Kraków stał się centrum technologicznej przedsiębiorczości w naszym regionie Europy. Z entuzjazmem wspieramy hardGamma VC w działaniach na rzecz społeczności startupowej i już cieszymy się na myśl o czekającej nas pracy z fantastycznymi przedsiębiorcami - mówi Wojciech Burkot, Dyrektor Centrum Inżynieryjnego Google w Krakowie.

Zdaniem przedstawicieli hardGAMMA to właśnie Kraków jest najlepszym miejscem na takie inicjatywy. Warszawa jest nasycona zarówno firmami z branży IT jak i inkubatorami. Jako miasto-gospodarz przestrzeni technologicznej brany był pod uwagę także Wrocław, jednak mimo promocji miasta nie jest on rozpoznawalny w USA w równym stopniu jak Kraków. A to zainteresowanie ze strony partnerów z Doliny Krzemowej czyni ten program wyjątkowym.

Co da hardGAMMA Ventures i Google?

W zorganizowanym przez hardGAMMA Ventures i Google centrum w Krakowie młode firmy z branży IT otrzymają wsparcie i możliwość na przykład organizowania konferencji prasowych. W planach jest także wszelkie wsparcie marketingowe i promocyjne, zarówno ze strony Google jak i polskiego partnera.

Google udostępni młodym przedsiębiorcom przede wszystkim wsparcie mentorskie. Już w tej chwili do krakowskiego biura giganta internetowego przyjeżdżają specjaliści zajmujący się technologią. Nieoficjalnie wiadomo, że do Polski zostało w całości przeniesione rozwijanie części projektów postrzeganych przez firmę jako kluczowe dla najbliższej przyszłości, związanych między innymi z multimediami i integracją platform.

-Jest to szansa dla młodych ludzi, którzy rozkręcają własną firmę i chcą skorzystać z wiedzy, jaką może im przekazać Google- mówi Michał Bonarowski z grupy hardGAMMA.

Google będzie wspierać GammaRebels zarówno w samym uruchomieniu akceleratora w Krakowie, jak i w zakresie praktycznych szkoleń i mentoringu, pomagając przedsiębiorcom uczestniczącym w programie wykorzystać potencjał sieci i produktów Google. Wraz z GammaRebels, Google będzie również organizował wydarzenia i programy dla szerokiej społeczności startupowej w swojej siedzibie w Krakowie.

Google lubi inwestować

Rozwijane w Krakowie projekty raczej nie zostaną kupione przez Google (musiałyby najpierw przenieść się do USA, bo Google inwestuje tylko na tamtym rynku). Ale w swojej historii Google zakupił ponad setkę firm i startupów by włączyć ich rozwiązania w swoje portfolio.

Jednym z pierwszych zakupów była firma Deja, rozwijająca grupy Usenetu, których archiwum sięgające do 1981 roku jest dostępne w ramach Google Groups. Technologie takich rozwiązań jak Google Maps, czy Gmail również zostały przejęte od istniejących firm.

Także Android, system operacyjny dla telefonów komórkowych, został zakupiony przez firmę w 2007 roku. Ostatnie zakupy Googla wskazują, że gigant będzie się rozwijał w stronę usług mobilnych. Oprócz wytwórcy telefonów, firmy Motorola, kupiony został także Quickoffice, pakiet biurowy na urządzenia mobilne oraz TxVia, dostawca rozwiązań umożliwiających szybkie płatności on-line.

Kraków jednym z wielkich

Podobny inkubator przedsiębiorczości i technologii został otwarty w Londynie, w tak zwanym Tech City. W ramach otwartej tam przestrzeni można zorganizować konferencje oraz spotkania z inwestorami oraz prowadzić własny biznes korzystając z otwartego biura. Zdaniem założycieli, siłą tego miejsca jest właśnie możliwość zbudowania partnerstwa i organizowania spotkań, co wyróżnia inkubator Google spośród innych inkubatorów przedsiębiorczości.

Gamma Rebels oficjalnie wystartowało w czerwcu zeszłego roku, a nadchodzące dwie edycje będą przeprowadzone w partnerstwie z Google. Ostatnim razem wyłonione zostały m.in. BusyFlow, czyli platforma integrująca narzędzia do pracy grupowej dostępne w różnych chmurach (cloud computing), QRcao - startup, który po wyjściu z akceleratora przekształcił się w laboratorium aplikacji mobilnych Appvetica oraz ARNav, czyli osobista nawigacja oparta o augmented reality.