Gdzie robić zakupy online?

Skoro już robić zakupy w internecie, to oczywiście w sklepach cieszących się dobrą renomą. Tyle tylko, że zupełni nowicjusze mogą nie wiedzieć, który sklep może się nią pochwalić. Zresztą nawet bardziej doświadczeni internauci mogą się pogubić w gąszczu 1000 polskich e-sklepów. Serwis Money.pl próbuje wyjść tym potrzebom naprzeciw publikując ranking najlepszych sklepów internetowych.

Oczywiście jest to to raczej podpowiedź, niż gotowa odpowiedź na pytanie o najlepszy sklep internetowy. Nie sposób bowiem, w nawet licznym gronie redakcyjnym, przetestować rzetelnie wszystkie zestawione w rankingu sklepy. W opisie procesu powstawania rankingu jego autorzy nie kryją zresztą, że z około 1000 sklepów interentowych wybrali do oceny 206. Kierowali się liczbą użytkowników oraz pozycją w wyszukiwarkach i porównywarkach cenowych.

Każdy sklep mógł uzyskać maksymalnie 100 punktów za dwie grupy kryteriów - zebrane ze względu na Ergonomię i Funkcjonalność. W sumie sklepy zostały ocenione ze względu na 51 cech szczegółowych.

Sklepy oferujące różnorodny asortyment były brane pod uwagę we wszystkich rankingach sklepów, które oferują ten sam typ produktów, stąd na przykład Merlin znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu sklepów muzycznych, filmowych i książkowych. Na marginesie: do kategorii sklepów muzycznych trafiły te, które oferują pliki do pobranie jak i te sklepy, które sprzedają muzykę na tradycyjnych nośnikach.

Gdzie robić zakupy online?

Szczegółowe zestawienia dla sklepów z danym asortymentem w serwisie Money.pl.