Fed zahamował spadki

Wiele wyjaśni zaplanowane na kwiecień walne zgromadzenie akcjonariuszy #Elektrimu#. Jak na razie układ sił jest wciąż niejasny, bo nie wiadomo, ile akcji zgromadzili zwolennicy a ile przeciwnicy prezes Lundberg. Niezależnie od tego, jak ostatecznie skończy się całe zamieszanie, niektórzy inwestorzy liczą na to, że zwaśnione strony - aby zwiększyć swe szanse - zaczną na wyścigi skupować akcje na giełdzie, co poprawi kurs #Elektrimu#. Tylko we wtorek i środę spekulanci wywindowali notowania telekomunikacyjnej spółki o ponad 9% Później przyszło opamiętanie, ale i tak miniony tydzień zakończył się dla #Elektrimu# na wyraźnym plusie.

Największymi przegranymi minionego tygodnia na parkiecie były wśród największych spółek #Agora#, #Optimus# i #Telekomunikacja Polska#, których notowania obniżyły się o 1-4 % Zaskakuje zwłaszcza solidna przecena #TP S.A.#, dobrze ocenianej przez analityków. Czyżby inwestorzy obawiali się, że rząd - w obliczu niepewnych dochodów budżetowych - zdecyduje się jak najszybciej sprzedać na giełdzie kolejną transzę akcji telekomunikacyjnego giganta? To na pewno wpłynęłoby niekorzystnie na kurs akcji.

Wprawdzie aż cztery wielkie spółki technologiczne dały w minionym tygodniu zarobić krajowym inwestorom po przeszło 4%, to wciąż jest jeszcze za wcześnie, aby odtrąbić początek hossy. Zwyżka najbardziej przecenionych w ostatnich miesiącach papierów to przecież zaledwie niewielkie odreagowanie. Koniec złych czasów dla posiadaczy akcji będzie można ogłosić dopiero wtedy, gdy na parkiecie pojawi się duży, stabilny popyt z zagranicy i z krajowych funduszy emerytalnych.

Tymczasem o tym, że popyt nie był w minionym tygodniu zbyt silny, świadczą choćby niskie obroty, które towarzyszyły zwyżkom cen akcji. W poniedziałek 19 marca nie przekroczyły one nawet 200 mln zł i były najniższe od początku miesiąca. Później było nieco lepiej, ale skala transakcji wciąż nie przekraczała 300 mln zł. To nie wystarczy, aby podtrzymać zwyżki na dłużej.

W tym tygodniu, prócz doniesień zza oceanu, dla naszych inwestorów ważne będą decyzje podjęte przez Radę Polityki Pieniężnej, która zbiera się na dwudniowym posiedzeniu we wtorek i środę. Czy posiedzenie to skończy się drugą obniżką stóp procentowych? Choć inwestorzy czekają na taką decyzję z utęsknieniem, to większość ekonomistów uważa, że tym razem nie ma co liczyć na miłą niespodziankę. Gdyby jednak do niej doszło, ten tydzień mógłby zakończyć się na parkiecie jeszcze lepiej, niż ubiegły.