Fed zahamował spadki

Miniony tydzień przyniósł wreszcie oczekiwane od dłuższego czasu ocieplenie nastrojów na światowych rynkach kapitałowych. Inwestorzy nie tylko przestali panicznie wyprzedawać akcje, ale nawet przystąpili do ostrożnych zakupów.

Miniony tydzień przyniósł wreszcie oczekiwane od dłuższego czasu ocieplenie nastrojów na światowych rynkach kapitałowych. Inwestorzy nie tylko przestali panicznie wyprzedawać akcje, ale nawet przystąpili do ostrożnych zakupów. Dzięki temu większość polskich walorów technologicznych przyniosła akcjonariuszom niewielkie zyski, zaś najważniejszy indeks TechWIG w skali tygodnia zyskał na wartości 1,6%.

Za pierwsze oznaki wiosennego ocieplenia nastrojów na naszym parkiecie odpowiada przede wszystkim kolejna - czwarta już w ostatnich tygodniach - obniżka stóp procentowych, ogłoszona przez amerykański bank centralny Fed. Wtorkowa decyzja szefa Fed Alana Greenspana o cięciu stóp tym razem o 0,5 pkt. procentowego była wprawdzie oczekiwana przez inwestorów od dłuższego czasu, jednak to właśnie ona przesądziła o tygodniowej zwyżce najważniejszego światowego indeksu technologicznego - amerykańskiego Nasdaq - o ponad 2%.

Nie da się wszak ukryć, że inwestorzy na całym świecie spodziewali się większej obniżki oprocentowania - nawet o 0,75 pkt. O ich rozczarowaniu świadczyła pierwsza reakcja na decyzję Fed. Na wtorkowej sesji Nasdaq, zamiast ostro ruszyć w górę, spadł aż o prawie 5 %, a i na rynkach kapitałowych znów powiało grozą. Na szczęście inwestorzy szybko zrozumieli, że “jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma” i w drugiej części tygodnia Nasdaq z nawiązką odrobił wtorkowe straty.

Zwyżka na amerykańskiej giełdzie oczywiście zachęciła naszych inwestorów do ostrożnego kupowania tanich akcji, których portfele w ostatnich tygodniach schudły nawet o kilkadziesiąt procent. Wprawdzie zmiany TechWIG-u na kilku ostatnich sesjach były dość niewielkie (tylko raz - we wtorek - zmienił on swą wartość o więcej, niż 1,2 %), ale mimo wszystko najważniejszy indeks technologiczny parkietu zakończył tydzień na niewielkim - nie przekraczającym 1,6 % - plusie.

Razem z TechWIG-iem w górę poszła większość dużych spółek. W skali tygodnia największe zyski zanotowali akcjonariusze #Prokomu#, #Softbanku# oraz #Netii#, których kursy wzrosły po 5-6 %. Dlaczego inwestorzy tak chętnie kupowali akcje akurat tych spółek? Zdaniem analityków wyjaśnienie jest bardzo prozaiczne: skoro te spółki w ostatnich tygodniach zostały najbardziej przecenione, to ich zakup inwestorzy uznali za najmniej ryzykowny.

Poza trójką liderów dość dobrze spisywał się też telekomunikacyjny potentat #Elektrim#. W skali ostatniego tygodnia jego akcje dały inwestorom zarobić ok. 4%. Zdaniem analityków telekomunikacyjny holding stał się kolejną na warszawskiej giełdzie areną walki pomiędzy większościowymi akcjonariuszami. Francuzom z #Vivendi# już od dawna nie podoba się forsowana przez zarząd #Elektrimu# taktyka zbliżania stanowisk z #Deutsche Telekom#. Analitycy nie wykluczają nawet próby odwołania przez #Vivendi# prezes #Elektrimu# Barbary Lundberg.