E-biznes od kuchni: Pf.pl

W maju 2005 r. w Pf.pl pojawił się nowy interfejs map, który wprawdzie nie był tak wygodny jak ten z Google Maps, ale za to umożliwiał lokalizowanie firm z katalogu, szukanie w wybranym obszarze (np. w promieniu kilku km od podanego adresu) oraz wyznaczanie trasy między kilkoma dowolnie wybranymi punktami.

Przez następne dwa lata Pf.pl był konsekwentnie rozwijany na wzór zagranicznych wyszukiwarek lokalnych. Pod koniec 2006 r. w serwisie pojawiła się możliwość oceniania i komentowania firm z katalogu, a w marcu br. całkowitej przebudowy doczekał się interfejs map.

Strona WWW

E-biznes od kuchni: Pf.pl

Pf.pl, strona główna

Co można znaleźć na stronach Pf.pl? Przede wszystkim katalog, który obecnie zawiera około 1,3 mln polskich przedsiębiorstw i 63 tys. instytucji publicznych. Jak ustaliliśmy, zasoby serwisu to nie tylko Panorama Firm, ale też kilka innych baz danych należących do Eniro Polska (m.in. Panorama Lokalna, katalog branżowy "Budownictwo").

W jaki sposób powstają te bazy? Dane o nowych przedsiębiorstwach dostarcza Główny Urząd Statystyczny, jak również ich właściciele (jedną z możliwości dodania nowej firmy do Panoramy Firm jest wypełnienie krótkiego formularza w Pf.pl). Oprócz tego, pracownicy Eniro zbierają informacje o polskich firmach i stale aktualizują bazę danych.

E-biznes od kuchni: Pf.pl

Pf.pl, wyniki wyszukiwania

Katalog Pf.pl podzielony jest na osiemnaście głównych kategorii, a każda z kategorii na kilkadziesiąt różnych branż. Po wybraniu którejś branży pojawia się lista firm, którą można sortować według kilku kryteriów. Każda pozycja na liście zawiera nazwę firmy, adres i telefon oraz krótki opis działalności, a także ocenę użytkowników i pięć przycisków: "Wizytówka", "Mapa", "Zaplanuj trasę", "WWW" i "E-mail". Pierwszy przycisk aktywny jest tylko wtedy, gdy wybrane przedsiębiorstwo umieściło w Pf.pl nieco więcej informacji o sobie. W wizytówce znajdziemy przeważnie opis działalności firmy, oferowanych produktów i usług, jak również informacje szczególnie istotne dla klientów: godziny pracy i akceptowane formy płatności.

E-biznes od kuchni: Pf.pl

Pf.pl, wizytówka firmy

O funkcjach związanych z mapami powiemy za chwilę, teraz jeszcze kilka słów o recenzjach i ocenach użytkowników. Możliwość umieszczenia własnej opinii na temat dowolnej firmy istnieje w Pf.pl od roku. Właściciele serwisu obawiali się, czy przedsiębiorcy nie będą protestowali przeciwko wprowadzeniu tej funkcji, lecz jak się okazało, pomysł spotkał się z pozytywną reakcją. Użytkownicy serwisu napisali dotychczas ponad 30 tys. recenzji, choć można mieć pewne zastrzeżenia do ich autentyczności. Niektóre opinie składają się z jednego słowa np. "super" lub "beznadzieja", często też ich treść się powtarza.

Szukanie firm w Pf.pl jest proste: w pierwszym polu wyszukiwarki wpisujemy słowa kluczowe (nazwa firmy, branża, produkt), w drugim zaś obszar (województwo, miasto, adres), do którego będą zawężone wyniki. Jeśli zamiast spisu przedsiębiorstw chcemy zobaczyć znalezione firmy na mapie, najlepiej od razu przejść do zakładki "Mapa" lub pod adres mapa.pf.pl. Tutaj możemy dodatkowo ustalić, w jakim promieniu od podanego adresu chcemy coś znaleźć.

E-biznes od kuchni: Pf.pl

Pf.pl, mapa

Mapy Panoramy Firm to dzieło firmy PPWK, z którą od niedawna współpracuje też Google. Zaznaczono na nich sieć dróg i linii kolejowych, tereny zielone, rzeki i zbiorniki wodne oraz zabudowę (szczegółowo odwzorowanych jest obecnie ok. 600 miast). Jakość i aktualność map odpowiada mniej więcej cyfrowym produktom innych firm kartograficznych.

Poza lokalizowaniem firm, mapy Pf.pl oferują również funkcję planowania trasy między dwoma dowolnie wybranymi punktami. Do wyboru są trzy rodzaje dróg: najprostsza (z punktu widzenia kierowcy), najkrótsza oraz piesza, możemy też wybrać maksymalnie pięć punktów pośrednich. Jeśli wyszukiwarce uda się wyznaczyć trasę, pod mapą pojawi się szczegółowy opis wszystkich manewrów, a obok informacje takie jak długość trasy, czas przejazdu i średnia prędkość.

E-biznes od kuchni: Pf.pl

Pf.pl, wyznaczanie trasy

Dwie kolejne główne zakładki w Pf.pl to "Instytucje publiczne" i "Internet". Pierwsza, jak sama nazwa wskazuje, prowadzi do katalogu urzędów i innych instytucji, druga to wyszukiwarka Google "ubrana" w layout serwisu.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o usługach Pf.pl dla telefonów komórkowych. Od 2000 r. wyszukiwarka Panoramy Firm dostępna jest w serwisie Era Omnix, a od początku 2007 r. w telefonach Nokii wyposażonych w aplikację Nokia Mobile Search.