Android i Symbian będą dominować na rynku

Rynek telefonów ciągle pozostaje w rękach urządzeń z systemem operacyjnym Symbian. Na horyzoncie czai się jednak kolejny lider - Android. System od Google zdobywa popularność w dużym tempie i już niedługo może przegonić Symbiana.

Zmianę lidera mobilnych systemów operacyjnych na rynku światowym przewiduje w swoim raporcie firma analityczna Gartner. Zestawienie uwzględnia stan obecny oraz prognozy na przyszły i 2014 rok.

Dane ukazują duże przeobrażenia zachodzące właśnie na rynku mobilnych systemów operacyjnych. W 2009 roku prócz królującego Symbiana (46,9%), wyróżniał się także RIM (19,9% udziału) i iOS (14,4%). Wejście do gry systemu Android spowodowało jednak duże zmiany. Rok temu posiadał on zaledwie 3,9% udziałów. Obecnie jest to już 17,7%.

Android zabiera użytkowników wszystkim dużym graczom na rynku mobilnych systemów operacyjnych. Prognozy na rok 2011 przewidują wzrost aż do 22,2%. Przy obecnej tendencji za 4 lata Android miałby już 29,6% użytkowników doganiając tym samym Symbiana, który cały będzie miał tendencję spadkową.

Obecnie Symbian posiada 40-procentowy udział na światowym rynku mobilnych systemów operacyjnych. Jest to spadek o prawie 7% w porównaniu do 2009 roku. Gartner przewiduje, że w 2014 Symbian będzie w posiadaniu jedynie 30,2% rynku - zaledwie o 0,6% więcej niż Android.

Raport firmy analitycznej nie jest też łaskawy dla producentów innych systemów. Zgodnie z danymi, Apple iOS może liczyć na wzrost z 15,4% obecnie do 17,1% w przyszłym roku lecz później popularność tego systemu spadnie poniżej progu 15%.

Jeszcze mniej powodów do zadowolenia ma Microsoft. Gartner przewiduje, że mimo premiery nowego Windows Phone 7 firmie z Redmond nie uda się powiększyć swojego udziału w rynku. Spada on systematycznie i w przyszłym roku wyniesie zaledwie 5,2%. W 2014 roku ma to być jedynie 3,9%.

Gartner to nie pierwsza firma analityczna przewidująca wzrost popularności Androida. W zeszłym tygodniu informowaliśmy o raporcie Quantcast z rynku amerykańskiego, z którego wynika, że już za parę lat system operacyjny Google może zdetronizować królującego tam iOS.

Zarówno Gartner, jak i Quantcast przewidują, że stanie się tak dzięki wzrostowi urządzeń różnej klasy wyposażonych w ten system. W szczególności podkreślana jest rola Samsunga oraz fakt, że Android jest szeroko wykorzystywany przez wielu producentów telefonów.