Akcje Baidu wyżej niż Google

W poniedziałek na amerykańskiej giełdzie za jedną akcję Baidu płaciło się więcej niż za jedną akcję Google. Akcje chińskiej wyszukiwarki wzrosły po tym, jak prasa potwierdziła, że Google planuje opuścić Państwo Środka, zostawiając cały rynek dla Baidu.

Google to najpoważniejszy rywal Baidu w Chinach. Mimo to, udział giganta z Mountain View w chińskim rynku wyszukiwarek jest kilkukrotnie niższy niż udział Baidu. Według analityków, to właśnie Baidu przejmie większość pozostawionych przez Google udziałów w rynku. Niewielki skrawek przypadnie też w udziale należącej do Microsoftu wyszukiwarce Bing.

Inwestorzy uwierzyli w Baidu

Baidu pozostanie praktycznie jedynym liczącym się graczem na chińskim rynku wyszukiwarek, co dla i tak już dominującej wyszukiwarki oznacza znaczny wzrost przychodów. Argument ten przemówił do wyobraźni inwestorom, którzy w poniedziałek płacili na amerykańskim Nasdaq aż 576,84 dol za akcję Baidu. Jest to wzrost w porównaniu z otwarciem sesji aż o 26,60 dol.

Oznacza to, że akcje chińskiego koncernu po raz pierwszy były więcej warte niż Google. Na to przetasowanie miał także wpływ spadający kurs akcji Google, za które płacono 563.18 dol (o 2,8 proc. mniej niż na otwarciu). Baidu zadebiutowało na amerykańskiej giełdzie w październiku 2005 r., a Google w październiku 2004 r.

Akcje Baidu wyżej niż Google

Symboliczny wzrost akcji

Różnica w cenach akcji firm ma głównie wymiar symboliczny: wycena spółki Google na poziomie 179,08 mld dol jest nieporównywalnie wyższa niż wartość Baidu, którą szacuje się na 20,05 mld dol - wynika z danych Yahoo Finance. Tak różna wycena wynika oczywiście ze skali działalności obu firm.