Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Afryka rozmawia przez komórki

Przyszłość telekomunikacji afrykańskiej to telefonia komórkowa. Liczba abonentów telefonii komórkowej wzrosła w 2003 roku średnio o 38%, a tegoroczne prognozy mówią o 52-proc. wzroście – wynika z danych firmy konsultingowej Baskerville.

Jednak ten wzrost startuje z bardzo niskiego pułapu. Penetracja telefonii komórkowej w Afryce wynosi mniej niż 6%, choć telefonów komórkowych jest w Afryce i tak już dwa razy więcej niż stacjonarnych. Są używane w innowacyjny sposób na przykład do bankowości w Nigerii czy do ogłaszania wyników wyborów w Kenii. Rozwój telefonii mobilnej wspomagany jest reformami, silnym popytem i inwestycjami działających na afrykańskim rynku firm, takich jak Vodacom, MTN czy Celtel.

Najwięcej abonentów telefonii komórkowej w przeliczeniu na 100 mieszkańców znajduje się w Południowej Afryce (35 na 100), w 2003 r. odsetek ten wzrósł o 27%. Na drugim miejscu jest Bostwana (30 telefonów na 100 mieszkańców) – wzrost o 14% w ubiegłym roku, na trzecim Maroko 22/100, wzrost o 19%. Na kolejnych miejscach znalazły się Gabon, Tunezja, Kongo, Namibia i Mauretania. Ranking opracowany przez Baskerville zamyka Rwanda, Zambia i Sudan – przypadają tam po ok. 2 telefony na 100 mieszkańców.