Retro-wirus atakuje!

W Internecie pojawił się nowy wirus, wykorzystujący do rozprzestrzeniania się dość staroświecką metodę - kopiowanie się na dyskietki i płyty DVD. Bacros jest wirusem destrukcyjnym - 24 grudnia skasuje wszystkie pliki zapisane na dysku zainfekowanego komputera.

Wydarzenia
30-31 marca 2017 r.

Już po raz dziesiąty stowarzyszenia ISSA Polska, ISACA Warsaw Chapter oraz magazyn Computerworld zapraszają na konferencję SEMAFOR - Forum...

Zarejestruj się
Kopiowanie się na dyskietki było dość popularną metodą dystrybuowania wirusów na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy to nośniki te stanowiły główne medium wymiany danych między komputerami. Później, wraz z upowszechnianiem się Internetu, takich wirusów pojawiało się coraz mniej.

Bacros łamie tę zasadę - po zainfekowania komputera, pracującego pod kontrolą systemu Windows (Bacros atakuje tylko te systemy) próbuje skopiować się na dyskietkę lub nagrać na płytę CD. Co ważne, na nośniku optycznym wirus zapisuje również odpowiedni plik autorun - sprawi to, że po włożeniu takiej płyty do napędu automatycznie uaktywni się 'retro-wirus'.

Po zainfekowaniu komputera Bacros nadpisuje wszystkie pliki GIF obrazkiem o treści "KUOLE JEHOVA" i zaraża pliki z rozszerzeniem .txt. Co więcej, 24 grudnia wirus podejmie próbę skasowania wszystkich plików z twardego dysku.

Aby usunąć wirusa, należy uaktualnić program antywirusowy i przeprowadzić kompleksowe skanowanie systemu. Jeśli aplikacja wykryje kopie Bacrosa, należy je skasować.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.