Łatwy sposób na eksport znajomych z Facebooka

Dodatek do przeglądarki Chrome pozwala na łatwy eksport znajomych z Facebooka do książki kontaktowej Gmaila lub pliku CSV. Wystarczy kilka kliknięć, by wyciągnąć z bazy serwisu dane osobowe, e-maile, telefony i strony internetowe przyjaciół.

Łatwy sposób na eksport znajomych z Facebooka
W interfejsie Facebooka na próżno byłoby szukać przycisku, który umożliwia przesyłanie listy kontaktów do pliku TXT lub innej strony. Serwis dość względnie podchodzi też do naszych informacji i kont. Zdarzało się, że czyjś profil znikał z nie całkiem jasnych przyczyn.

Dodatek Facebook Friend Exporter wzbogaca serwis o brakujący link Eksportuj znajomych, pozwalając na szybką archiwizację kontaktów. Programik umożliwia też współpracę profilu z kontem pocztowym Gmail.

Jak korzystać z dodatku Facebook Friend Exporter?

1. Będzie nam potrzebna przeglądarka internetowa Google Chrome. Można ją pobrać w dziale idg.pl - Download. Nawet, jeśli nie jest to Wasz ulubiony program do sieci Web, skorzystajcie choćby po to, by wyciągnąc z serwisu swoje kontakty.

2. Drugi krok to instalacja dodatku Facebook Friend Exporter. Wystarczy kliknąć Install, a reszta dzieje się już automatycznie.

3. Uwaga! W menu górnym powinien pojawić się wspomniany link Export friends. Nieraz, aby dodatek działał prawidłowo konieczna jest zmiana języka Facebooka na angielski (Patrz: Ustawienia konta > Język).

4. Teraz klikamy "Export friends!" i zatwierdzamy okno Redirect now. Po przeczytaniu i akceptacji regulaminu, wybieramy opcję Let's get started!.

5. Zbieranie danych trwa dość długo, zwłaszcza, kiedy mamy sporo znajomych. Po dokończeniu procesu, możliwy będzie eksport danych do książki kontaktowej Gmaila lub pliku CSV (można go otworzyć w Excelu lub Calcu).

Lista kontaktów z Facebooka jest bardzo przydatna. Często, nasi znajomi udostępniają w niej nie tylko adresy e-mail, ale też numery telefonów czy polecane strony internetowe. Dodatek do Chrome'a pozwala wszystko to zarchiwizować na dysku w przyjaznym formacie.