Gorączka złota w krainie pozycjonowania

Napad na bank

Jakiego rzędu mogą to być koszty? Najtańsze hasła, jak legendarne "wypas owiec w Bieszczadach", które jest synonimem łatwej do wypozycjonowania frazy, to dla pozycjonera koszt rzędu od kilku do kilkunastu złotych. Jednak najtrudniejsze, takie jak "pozycjonowanie", czy zawierające słowa "kredyty", "nieruchomości" mogą łączyć się z kosztem kilku a nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Koszty to przede wszystkim inwestycja w "zaplecze" czyli serwisy i domeny rozlokowane po całym świecie, które zawierają linki do pozycjonowanego serwisu związane z określoną frazą. A to nie wszystkie potrzebne środki, w grę wchodzi np. oprogramowanie, które generuje strony zawierające odnośniki w tekście. Czasem też trzeba po prostu zapłacić osobie podwykonującej część zlecenia.

Pozycjonowanie wielu fraz jest kosztowne i pracochłonne, stąd wysokie zarobki najlepszych pozycjonerów. -Słyszałem o zleceniach za kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. No i są też pozycjonerzy, którzy oferują usługę za 9.99 zł na Allegro - mówi Michał Makaruk .-W miarę dobry pozycjoner świadczący usługi kilku klientom bez trudu zapewni sobie miesięczne wynagrodzenie w wysokości kilkukrotnej średniej krajowej- uważa Iwanek.

O dużych kwotach mówią też inni pozycjonerzy, z którymi rozmawialiśmy. -Pracując samodzielnie i zlecając podwykonawcom niektóre prace pozycjoner może osiągać dochody na poziomie kilkunastu-kilkudziesięciu tysięcy miesięcznie- twierdzi Lisiewski. Warto pamiętać że samo pozycjonowanie nie jest jedynym dochodem pozycjonera. Sprzedaż linków, punktów w systemach wymiany linków, dochody z programów partnerskich i reklamowych często znacznie przewyższają dochód z pozycjonowania- dodaje Oleg.

I właśnie te relatywnie duże pieniądze możliwe do zarobienia przez pojedyncze osoby w połączeniu z, wydawałoby się na pierwszy rzut oka, łatwym fachem, powodują, że ofert pozycjonowania jest bardzo dużo. Jednak część z nich pochodzi od hochsztaplerów.