o2.pl: Nawrzucajcie nam!

o2.pl regularnie prezentuje nowości, a tempo jego rozwoju może imponować. Od wczoraj internauci mogą korzystać z nowej propozycji portalu o2.pl - serwisu do umieszczania plików graficznych, audio i wideo o nazwie Wrzuta.pl. Plany z nim związane są naprawdę ambitne. A do końca roku na realizację czeka jeszcze pięć kolejnych projektów o2.pl.

o2.pl: Nawrzucajcie nam!
Wczoraj po południu Wrzuta.pl została udostępniona internautom. Jest serwisem, w którym każdy może zamieścić plik wideo, audio czy obrazy. W drugi dzień po starcie liczba "wrzuconych" plików i użytkowników jest skromna i wynosi odpowiednio 141 i 60, ale doświadczenie uczy, że duży ruch na serwisie to tylko kwestia czasu.

GameTV, którą o2.pl uruchomił w połowie czerwca br. w tym samym miesiącu pozyskała prawie 130 tys. użytkowników (real users; dane za Megapanel PBI/Gemius). Według danych przytoczonych przez Michała Brańskiego, obecnie ma 100 tys. unikalnych użytkowników, notując ponad 800 tys. odsłon.

LuxLux jest jeszcze młodszym projektem, który wystartował z początkiem lipca. Według danych wewnętrznych portalu odwiedza go już 430 tys. unikalnych użytkowników, dokonując ponad 2,3 mln odsłon. Jak na naprawdę świeże projekty to bardzo dobre wyniki.

O2.pl zapowiada, że jest gotów przyjąć w serwisie ruch dowolnej wielkości i ponieść dowolnie wysokie koszty - Chcemy być liderem tego rynku, hostować pliki wideo, audio i grafikę w ilościach hurtowych. Być - podobnie jak YouTube - zapleczem dla każdego webmastera, serwisu WWW, amatorskich i profesjonalnych stacji radiowych, kół zainteresowań zamieszczając na przykład filmy pasjonatów czy relacje z wyścigów, ale też służyć sprzedającym na Allegro - deklaruje Michał Brański.

Kwestia przestrzegania praw autorskich na Wrzuta.pl nie będzie spędzała snu z powiek zarządu o2.pl. Wiadomo, że serwisy typu YouTube nie kontrolują legalności plików na nich umieszczanych, naruszając tym samym prawo autorskie. - Przyjmujemy strategię podobną do innych tego typu serwisów, zdając się na rozwagę użytkowników - powiedział nam Michał Brański.

Szefem technologicznym projektu Wrzuta.pl jest Krzysztof Sierota, odpowiedzialny w ramach o2.pl m.in. za pocztę i Tlen.

Jak nas poinformował Michał Brański, najpopularniejsze serwisy stworzone przez spółkę o2.pl to kolejno: strona główna o2.pl, Poczta, Tlen, Pudelek, Wiadomości, Kafeteria, Kuchnia, Randki.

o2.pl zapowiada kampanię promocyjną Wrzuta.pl na serwisach o2.pl.

Według nieoficjalnych informacji kolejny z pięciu zapowiedzianych przez spółkę jeszcze na ten rok projektów, dotyczyć ma serwisu motoryzacyjnego.

Interesujące jest, jak w obrębie jednej spółki funkcjonować będę tak podobne projekty jak Smog.pl i Wrzuta.pl.