iplex.pl rezygnuje z modelu płatnego

Od dziś iplex.pl, wirtualna wypożyczalnia VoD, udostępnia swoje materiały filmowe zupełnie za darmo. Serwis zamierza utrzymać się z przychodów z reklam.

"Zaoferowanie użytkownikom iplex.pl bezpłatnych treści audiowizualnych stanowi pogodzenie interesów obu stron - reklamodawcy zyskują uważnego odbiorcę swoich spotów, a sami użytkownicy mają dobre skojarzenia z oglądaną reklamą, gdyż dzięki niej otrzymują rzeczywistą wartość" - mówi Arkadiusz Świerczewski, współtwórca portalu. - "Co więcej, nasi widzowie to grupa ludzi, która nie chce już oglądać telewizji z jej sztywną ramówką i natarczywymi reklamami. Iplex.pl to przykład, że można inaczej."

Dlaczego iplex.pl zrezygnował z modelu płatnego?

Serwis zadebiutował na rynku w lutym 2008 roku, jednak do dziś nie udało mu się osiągnąć rentowności. Miesięcznie użytkownicy odtwarzali na serwisie blisko 1 tys. materiałów płatnych. Trudno określić, jaki był miesięczny obrót, gdyż pełnometrażowe filmy fabularne kosztowały nawet do 9 zł, a bajki dla najmniejszych to koszt prawie 1 zł. W tym roku serwis przewiduje osiągnięcie rentowności na poziomie operacyjnym. Według Świerczewskiego, doświadczenia zagranicznych jak również i polskich serwisów VOD, wskazują, iż bardziej odpowiedni dla tego typu graczy jest model biznesowy oparty na reklamie.

Iplex, zamierza obecnie skupić się na dużo szerszym targecie. Głównymi konkurentami iplex na rynku polskim jest obecnie ipla oraz ... telewizja tradycyjna. - "Wierzymy głęboko w to, że w sobotę wieczorem ludzie siądą przed iplex i wybiorą jeden z tytułów, a nie będą oglądali to, co jest arbitralnie pokazywane im w telewizji" - mówi Arkadiusz Świerczewski. Bezpłatny model, ma przyciągnąć dużo większą liczbę odbiorców. Co więcej aby korzystać z usług VOD nie trzeba się już logować.

Aktualizacja: 11 lutego 2010 09:53

Dodałem wypowiedź Marka Szklarza, Communications & PR Manager, Digital Partners.