iTunes Music Store: w Europie w połowie czerwca

Jak podaje agencja Reuters, internetowy sklep muzyczny Apple - iTunes Music Store - stanie otworem dla Europejczyków już 15 czerwca. Informacja napłynęła ze źródeł zbliżonych do kręgu negocjatorów pomiędzy koncernem a wytwórniami muzycznymi. Holenderska rzecznika Apple odmówiła jednak podania bardziej konkretnych informacji na ten temat.

Wiadomo już jednak, że na 15 czerwca została zaplanowana w Londynie konferencja prasowa, której sam tytuł już wiele mówi: "the biggest story in music is about to get even bigger" (największe wydarzenie w muzyce stanie się jeszcze większe). Zazwyczaj, gdy Apple zapowiada nowy produkt lub usługę, jest ona dostępna praktycznie natychmiast, co może sugerować, iż jeśli rzeczywiście chodzi o iTunes Music Store, zawita do Europy już w połowie czerwca.

Po raz pierwszy usłyszeliśmy o iTMS w kwietniu ubiegłego roku. Do tej pory może się on pochwalić ponad 85 milionami sprzedanych utworów i rekordową sprzedażą 3,3 miliona utworów w ciągu jednego weekendu. Dla porównania, kilka dni temu na łamach naszego magazynu informowaliśmy o dokonaniach internetowych sklepów muzycznych w Wielkiej Brytanii - ponad 500 tysięcy sprzedanych utworów od początku roku (więcej informacji w artykule "Wielka Brytania: sprzedano już ponad pół miliona mp3" -http://www.pcworld.pl/news/67444.html ).

Można przypuszczać, iż iTunes Music Store nie będzie miał w Europie tak łatwego zadania jak w Stanach Zjednoczonych. Wchodzi on bowiem na rynek, na którym obecne są już chociażby Sony (pod koniec czerwca Connect ma zostać uruchomiony w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech) oraz Roxio (Napster działa w Wielkiej Brytanii od połowy maja i właśnie ogłosił powiększenie swoich zasobów do 700 tysięcy nagrań). Warto wspomnieć także o sklepie Coca-Coli i stojącej za nią firmie OD2, która dostarcza rozwiązania dla wielu internetowych sklepów muzycznych (prawdopodobnie na tym systemie zostanie oparty planowany sklep Microsoftu).

Apple trzyma w ścisłej tajemnicy plany wobec europejskiego rynku legalnej, cyfrowej muzyki. Na oficjalne i bardziej konkretne informacje (w tym oczywiście ofertę cenową oraz kraje, w których iTMS będzie dostępny) przyjdzie nam zatem poczekać do 15 czerwca.

Wszystkich zainteresowanych internetowymi sklepami muzycznymi odsyłamy do wątku:

http://www.idg.pl/news/watek/15.html