iPhone śledzi cię na każdym kroku

Możesz nie wiedzieć, dokąd zmierzasz w życiu, ale zawsze możesz sprawdzić gdzie już byłeś: przynajmniej jeśli masz iPhone'a. Urządzenia z iOS 4 zapisują każdy nasz ruch, a nowa aplikacja pozwala prześledzić historię z ostatnich 12 miesięcy.

iPhone śledzi cię na każdym kroku

iPhoneTracker nie tylko wyświetla trasę użytkownika na mapie. Pokazuje także logi, które iPhone zapisywał w czasie połączeń z hotspotami.

Polecamy:

Zobacz także:

Dziennik "The Guardian" poinformował, że iPhone oraz iPad 3G rejestrują naszą lokalizację, a przy pomocy specjalnej aplikacji dane można przesłać na "peceta".

Ukryte pliki w iOS 4 śledzą użytkownika

Problem dotyczy pliku consolidated.db, który przechowywany jest w systemie iOS i backupowany za każdym razem kiedy podłączamy telefon do iTunes. W pliku zapisywane są najnowsze połączenia z hotspotami i aktualne współrzędne smartfonu lub tabletu.

Specjaliści ds. bezpieczeństwa, Pete Warden i Alasdair Allan, napisali aplikację, która korzystając z pliku w iOS, na mapie wyświetla informacje o tym gdzie byliśmy - z dokładnością nawet co do minuty.

"Tu byłem" - iPhone Tracker

iPhone Tracker potrafi odtworzyć ruchy wykonane w ciągu ostatnich 12 miesięcy (być może nawet dłużej). Przetestował to m.in. Wojtek Pietrusiewicz z iMagazine.pl, którego częsta trasa Wrocław - Warszawa została niemal bezbłędnie zaprezentowana na mapie.

Warto zauważyć, że zdobycie tych informacji jest dość proste. Program może zostać wykorzystany nie tylko przez samego użytkownika, ale też policję, zazdrosną żonę (lub męża) i prywatnego detektywa. Potrzebny jest tylko dostęp do naszego komputera.

Pietrusiewicz zasugerował, że dobrym zabezpieczeniem danych może być: włączenie szyfrowania backupów. Inny sposób to zmiana hasła root na telefonach z jailbreakiem.

Program można wypróbować na własną rękę, wchodząc na stronę iPhoneTracker i klikając w link "Download". Obecnie działa wyłącznie w wersji dla Mac OS X, ale jako aplikacja open-source wkrótce powinien doczekać się wydania dla Windows i Linux.

---

Niektórzy użytkownicy mogą uznać, że iPhoneTracker i baza danych w systemie iOS to po prostu dodatkowa funkcjonalność. To naprawdę ciekawe zobaczyć swoją "trasę życia", ale czy funkcja nie powinna być opcjonalna i nieco bardziej jawna? Apple, które sporo mowi o prywatności swoich użytkowników, znów może zostać oskarżone o inwigilację i współpracę z władzą przeciwko mieszkańcom.