eTel inwestuje w regionie

Irlandzka firma telekomunikacyjna, którą wymienia się jako ewentualnego inwestora Internet Partners, rozpoczęła oficjalnie działalność na Słowacji.

eTel zajmuje się dostarczaniem usług transmisji danych dla firm i instytucji. Poza Irlandią, działa w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. ETel jest już obecny w Polsce, Czechach i na Węgrzech. W zeszłym tygodniu zainaugurował oficjalnie działalność na Słowacji. W rynek słowacki zamierza zainwestować w br. 5 mln USD.

W Polsce irlandzka firma działa od połowy 2000 r. Pierwszych klientów zdobyła w grudniu. Pojawiły się pogłoski, że eTel zainwestuje w Internet Partners. Polski ISP jest wyceniany na ok. 170 mln zł. eTel natomiast planuje w 2001 r. inwestycje w Polsce na poziomie kilku milionów dolarów w związku z czym samodzielnie nie byłby w stanie przejąć Internet Partners. Jak dowiedzieliśmy się w biurze prasowym eTela „akwizycja nie jest wykluczona, nie stanowi jednak celu strategicznego firmy”.

Kapitał eTela wynosi 50 mln USD, a pośród inwestorów są fundusze inwestycyjne Dresdner Kleinwort Benson (inwestor główny), ARGUS Capital Partners, Greenhill Capital Partners oraz Intel Capital.

eTel zamierza świadczyć usługi za pośrednictwem własnej sieci światłowodowej. Pierwszy jej odcinek w Polsce zostanie oddany do użytku w tym roku. Do tego czasu firma korzysta z łącz dzierżawionych. W chwili obecnej współpracuje z El-Netem i prowadzi negocjacje z innymi operatorami. Pośród jej światowych partnerów są m.in. Worldcom i Teleglob.