eBay nie może narzekać

Przychody właściciela największej aukcji internetowej wzrosły o 40 proc. do ponad 1,08 mld USD, przekraczając prognozy spółki i szacunki analityków. Zysk zwiększył się o 53 proc. do 291,6 mln USD.

eBay nie może narzekać

Meg Whitman, prezes eBay'a

Największa część przychodów Ebay'a przypada na Stany Zjednoczone - 423,6 mln USD. Zagraniczne wpływy sięgnęły 418,8 mln - to ponad 51 proc. więcej niż rok temu. Usługa płatności elektronicznej PayPal wygenerowała 243,9 mln USD.

Na koniec kwartału Ebay miał 157,3 mln zarejestrowanych użytkowników - więcej o 38 proc. niż rok temu Jako aktywnych spółka kwalifikuje 64,6 mln osób, które w ciągu minionych 12 miesięcy wystawiły, kupiły lub licytowały przedmioty. Liczba ta wzrosła o 34 proc.

W podsumowanym okresie wystawiono 440,1 mln nowych aukcji - więcej o 32 proc. O ponad jedną trzecią wzrosła wartość sprzedanych przedmiotów sięgając 10,9 mld USD.

Liczba kont w PayPal na wyniosła 78,9 mln, a łączna wartość zawartych transakcji wyniosła 6,5 mld USD. Oznacza to wzrost odpowiednio o 56 oraz 49 proc. Niedawno ruszyła chińska edycja tej usługi.

Zarząd Ebay'a prognozuje, że w kolejnym kwartale sprzedaż osiągnie poziom 1,04-1,07 mld USD, zaś roczne przychody spółki zamkną się kwotą 4,34-4,41 mld USD.

Symbol sukcesu nowej gospodarki przybladł nieco po, okrzykniętym jako falstart, debiucie polskiej wersji serwisu.

Uruchomienie usługi PayPal także spotkało się z chłodnym przyjęciem użytkowników, ponieważ nie oferuje pełnej funkcjonalności amerykańskiego odpowiednika.

Komentuje dyrektor ds. marketingu polskiego oddziału Ebay Przemysław Pluta

W Polsce eBay ma za sobą dopiero kwartał działalności. Pod wieloma względami był to okres bardzo udany, choć burzliwy. Zainteresowanie naszym serwisem oraz tempo wzrostu zarówno liczby użytkowników, jak i liczby aukcji przekroczyło wszelkie nasze prognozy. W ciągu zaledwie kilku tygodni od premiery liczba zarejestrowanych użytkowników przekroczyła 200 tys. i nadal szybko rośnie. Liczba aukcji wzrosła o 2000%, do ponad 70 tys, a od miesiąca ustabilizowała się na poziomie ok. 40 tys. Zatrudniony w naszym europejskim centrum obsługi klienta w Berlinie polski zespół wsparcia użytkowników został kilkakrotnie powiększony, wzmocniliśmy też zespół działający na miejscu, w Polsce. Wzrosło grono informatyków pracujących nad polską stroną, uruchomiliśmy też program partnerski.

Jednak obecnie koncentrujemy się przede wszystkim na rozwoju samego serwisu. Na całym świecie odbywa się to w bliskiej współpracy ze wspólnotami użytkowników, dzięki czemu możemy lepiej spełniać ich potrzeby. Na podobnych zasadach rozwija się również polska strona, która zgodnie z przyjętą strategią została uruchomiona w bardzo prostym formacie, łatwym do wykorzystania nawet dla osób, które nie miały wcześniej styczności z aukcjami internetowymi. Obecnie jest ona rozwijana w kierunku zgodnym z oczekiwaniami użytkowników. Podział aukcji na kategorie został lepiej dostosowany do ich oczekiwań, została też wprowadzona część funkcji, których się domagali. W odpowiedzi na opinie użytkowników pracujemy nad wprowadzeniem mechanizmów weryfikacji tożsamości, nawiązaliśmy też współpracę z Centralnym Biurem Śledczym, z którym uzgodniliśmy niezbędne procedury przekazywania informacji.

Zgodnie z planem, pod koniec czerwca PayPal udostępnił zarówno obywatelom Polski, jak i innych krajów Europy Środkowej możliwość realizowania płatności przez Internet. Już teraz, mimo pewnych ograniczeń, cieszy się on dużym powodzeniem wśród polskich użytkowników. PayPal pracuje obecnie nad wdrożeniem pełnej funkcjonalności serwisu (wymaga to nawiązania współpracy m.in. z bankami w Polsce oraz spełnienia pewnych warunków formalnych), a także nad jego spolonizowaniem.

Zdajemy sobie sprawę, że otwarciu giełdy eBay towarzyszyły w Polsce ogromne oczekiwania i emocje. Cieszymy się ze szczególnego zainteresowania zarówno internautów, jak i mediów. Ewolucyjnie rozwijamy polski serwis zgodnie z przyjętą strategią, w kierunku, którego oczekują od nas użytkownicy.

Aktualizacja: 22 lipca 2005 16:17

Otrzymaliśmy komentarz polskiego oddziału Ebay. Został zamieszczony w ramce.