eBay anti Nazi

eBay zabroni od 17 maja br. wystawiania na aukcję przedmiotów związanych z „kultem nienawiści”, a więc m.in. zdobionych symboliką nazistowską czy Ku Klux Klanu.

Oznacza to dalsze ograniczenia w aukcjach eBaya. Dotychczas witryna pośredniczyła w sprzedaży tego typu pamiątek, jeśli były starsze niż 50 lat i miały wartość historyczną. Według przedstawicieli firmy, wprowadzenie dalszych ograniczeń ma związek z rosnącą popularnością witryny w krajach, w których taki handel spotyka się z zakazem prawnym.

Nowy regulamin zabrania także wystawiania na aukcję fotografii przedstawiających sceny zbrodni, oraz listów czy dzieł, których autorami są wielokrotni mordercy. Działania

eBay poprzedziło wprowadzenie zakazu obrotu materiałami o treści propagującej faszyzm przez Yahoo!, w styczniu br.

Wcześniej eBay wprowadziło oprogramowanie uniemożliwiające sprzedaż faszystowskich pamiątek swoim niemieckim użytkownikom, ze względu na wymogi prawa niemieckiego. Użytkownicy, którzy będą starali się zalogować z Niemiec na amerykańskiej witrynie i w ten sposób ominąć zakaz będą przez nie blokowani.

Oprogramowanie blokujące okazało się jednak niewystarczającym rozwiązaniem dla operującej w 13 krajach firmy. Decyzję eBaya pochwalił przedstawiciel Centrum Simona Wiesenthala.

<i>Źródło:The Standard, cnet.com</i>