eBay Inc. zmienia tożsamość

Spółka giełdowa eBay, właściciel najpopularniejszego serwisu aukcyjnego na świecie, buduje nowy pakiet usług internetowych korzystając z dużego wzrostu przychodów, jaki odnotowała w pierwszym kwartale 2007. Nie wszyscy są jednak zadowoleni z takiego obrotu sprawy.

Jak wynika z raportu finansowego za I kwartał 2007, eBay odnotował w nim 52% wzrost zysków w porównaniu do roku ubiegłego, który wyniósł tym samym 377 mln USD.

Obecnie 69% przychodów firmy pochodzi z działalności serwisu aukcyjnego eBay. Wzrost w tym segmencie działalności wyniósł w I kwartale 23% i dał w sumie 1,25 mld USD wpływów, jednak jest to spadek dynamiki, która w zeszłym roku wyniosła 40%.

Liczba użytkowników serwisu wprawdzie wzrosła o 10%, jednak w porównaniu z 25% wzrostem w zeszłym roku jest to wynik gorszy, nic więc dziwnego, że niepokoi to niektórych inwestorów.

Jak mówi dla Meg Whitman, CEO eBay: - Nasz wielosegmentowy biznes, który zaczęliśmy budować kilka lat temu pokazuje zrównoważony wzrost. Jesteśmy ogromnie zadowoleni z naszych wyników w tym kwartale. Pomimo tego optymizmu, wartość akcji eBaya po ogłoszeniu wyników za I kwartał spadła na następny dzień o 3,6 punkta, by odrobić zaledwie 1 punkt dzień później.

Analitycy widzą przyczynę spadku wartości akcji w zwiększających się zakupach eBaya kolejnych firm, co odsuwa wzrost zysków z serwisu aukcyjnego na dalszy plan. Do spółki należą w tej chwili: PayPal - firma prowadząca międzynarodowe transfery pieniężne, StubHub - internetowa giełda biletów, a także Skype - sieć telefoniczna wykorzystująca VoIP oraz Kijiji - scentralizowana sieć, umożliwiająca wyświetlanie reklam lokalnych ofert sprzedaży.

Pomimo, że wszystkie z nich przynoszą eBayowi wymierne dochody, to właśnie one martwią inwestorów. Jak mówi dla BusinessWeek Derek Brown, analityk Cantor Fitzgerald: - Martwimy się, że podstawa działalność eBaya weszła kilka lat temu w fazę powolnego wzrostu i nic nie zapowiada nagłego przyśpieszenia. Zdaniem innych ekspertów, nie ma już jednak sensu mówić o eBayu jako o firmie prowadzącej działalność aukcyjną.

Ten pesymizm względem firmy nie przeszkadza w dynamicznym wzroście PayPala, który wyniósł w tym kwartale 31%, by dać przychody w wysokości $439 mln USD. Ilość użytkowników systemu wzrosła o 36% i osiągnęła poziom 143 milionów.

Na dodatek Skype osiągnął w tym kwartale swój pierwszy wielki sukces. Wzrost przychodów firmy wyniósł aż 123%, a sprzedaż (m.in. połączeń tlefonicznych) dała 79 mln USD zysku przy pozyskaniu 101 mln nowych użytkowników.

źródło:http://www.businessweek.com/

***

Autorem tekstu jest Konrad Szlendak