Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

eBay Inc. zmienia tożsamość

Spółka giełdowa eBay, właściciel najpopularniejszego serwisu aukcyjnego na świecie, buduje nowy pakiet usług internetowych korzystając z dużego wzrostu przychodów, jaki odnotowała w pierwszym kwartale 2007. Nie wszyscy są jednak zadowoleni z takiego obrotu sprawy.

Jak wynika z raportu finansowego za I kwartał 2007, eBay odnotował w nim 52% wzrost zysków w porównaniu do roku ubiegłego, który wyniósł tym samym 377 mln USD.

Obecnie 69% przychodów firmy pochodzi z działalności serwisu aukcyjnego eBay. Wzrost w tym segmencie działalności wyniósł w I kwartale 23% i dał w sumie 1,25 mld USD wpływów, jednak jest to spadek dynamiki, która w zeszłym roku wyniosła 40%.

Liczba użytkowników serwisu wprawdzie wzrosła o 10%, jednak w porównaniu z 25% wzrostem w zeszłym roku jest to wynik gorszy, nic więc dziwnego, że niepokoi to niektórych inwestorów.

Jak mówi dla Meg Whitman, CEO eBay: - Nasz wielosegmentowy biznes, który zaczęliśmy budować kilka lat temu pokazuje zrównoważony wzrost. Jesteśmy ogromnie zadowoleni z naszych wyników w tym kwartale. Pomimo tego optymizmu, wartość akcji eBaya po ogłoszeniu wyników za I kwartał spadła na następny dzień o 3,6 punkta, by odrobić zaledwie 1 punkt dzień później.

Analitycy widzą przyczynę spadku wartości akcji w zwiększających się zakupach eBaya kolejnych firm, co odsuwa wzrost zysków z serwisu aukcyjnego na dalszy plan. Do spółki należą w tej chwili: PayPal - firma prowadząca międzynarodowe transfery pieniężne, StubHub - internetowa giełda biletów, a także Skype - sieć telefoniczna wykorzystująca VoIP oraz Kijiji - scentralizowana sieć, umożliwiająca wyświetlanie reklam lokalnych ofert sprzedaży.

Pomimo, że wszystkie z nich przynoszą eBayowi wymierne dochody, to właśnie one martwią inwestorów. Jak mówi dla BusinessWeek Derek Brown, analityk Cantor Fitzgerald: - Martwimy się, że podstawa działalność eBaya weszła kilka lat temu w fazę powolnego wzrostu i nic nie zapowiada nagłego przyśpieszenia. Zdaniem innych ekspertów, nie ma już jednak sensu mówić o eBayu jako o firmie prowadzącej działalność aukcyjną.

Ten pesymizm względem firmy nie przeszkadza w dynamicznym wzroście PayPala, który wyniósł w tym kwartale 31%, by dać przychody w wysokości $439 mln USD. Ilość użytkowników systemu wzrosła o 36% i osiągnęła poziom 143 milionów.

Na dodatek Skype osiągnął w tym kwartale swój pierwszy wielki sukces. Wzrost przychodów firmy wyniósł aż 123%, a sprzedaż (m.in. połączeń tlefonicznych) dała 79 mln USD zysku przy pozyskaniu 101 mln nowych użytkowników.

źródło:http://www.businessweek.com/

***

Autorem tekstu jest Konrad Szlendak