dowolne.domeny.w.2009.roku

ICANN ogłosił, iż na początku przyszłego roku będzie możliwość wykupienia dowolnej domeny najwyższego rzędu.

Dr Paul Twomey - Prezes i CEO w ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) ogłosił oczekiwaną akceptację licznych rekomendacji i zaleceń dotyczących tworzenia dowolnych internetowych domen najwyższego rzędu. Jest to pierwszy krok (ostateczna decyzja podjęta zostanie przez Zarząd ICANN na początku 2009 r.) do tworzenia praktycznie niezliczonej ilości domen najwyższego rzędu, które odzworowywać będą dowolne frazy z języka naturalnego.

Obecnie mamy do czynienia z limitowaną liczbą 21 domen najwyższego rzędu (np. com, org, info) - dyskutowana propozycja może teoretycznie zwiększyć ich liczbę w sposób nielimitowany.

Pozytywna decyzja zarządu ICANN w sprawie tworzenia dowolnych domen wyższego rzędu z jednej strony oznacza szerokie możliwości marketingowe dla podmiotów komercyjnych i non-profit. Z drugiej jednak rodzi mnóstwo obaw związanych m. in. z kwestią manipulowania domenami w nieuczciwej walce z konkurencją, wykorzystywania w domenach wyrazów obraźliwych i wulgarnych oraz generalnie chaosu i braku porządku, który w jakimś stopniu obecne wymogi narzucają.

Prawdopodobnie jednak zaporowa cena rejestracji dowolnej domeny najwyższego rzędu (pojawiają się prognozy mówiące nawet o dziesiątkach tysięcy USD) będzie skutecznym narzędziem walki o "porządek" w internecie i wyznacznikiem pewnego statusu internetowego dostępnego tylko dla najbogatszych.

Żródło: http://www.icann.org