comScore pożegna się z "liczbą odsłon"

ComScore wprowadzi w przyszłym roku nową metodologię badania popularności stron internetowych, rezygnując powoli ze wskaźnika "liczby odsłon". Amerykańska firma badawcza odpowiada tym samym na zapotrzebowanie rynku. Coraz więcej stron internetowych korzysta z takich technologii jak AJAX, gdzie witryna aktualizowana jest w czasie rzeczywistym, bez odświeżania strony.

comScore zapowiedział wprowadzenie nowej metodologii po prezentacji wyników swoich badań za listopad 2006. Wynika z nich, że serwisy Fox Interactive, w tym przede wszystkim MySpace przegoniły serwisy Yahoo pod względem liczby odsłon. Yahoo podważyło sens publikacji tego typu badań twierdząc, że wiele jego stron jest odświeżanych dynamicznie. Chociaż użytkownik spędza wiele czasu na witrynie to nie generuje kolejnych odsłon.

Za przykład może posłużyć główna strona Yahoo - do wielu nowych treści można się dostać bez odświeżania strony, w pasku adresu przeglądarki nadal będzie widnieć ten sam adres.

"Ostatni spadek popularności serwisów Yahoo, o którym donosił comScore, uwidacznia nowy problem z jakim coraz częściej styka się branża zajmująca się badaniami internetu. Nowe technologie takie jak AJAX - który umożliwia aktualizowanie witryny w czasie rzeczywistym bez odświeżania strony - istotnie podważa wskaźnik liczby odsłon jako ten, który ukazuje stopień intensywności korzystania z sieci. Yahoo szczególnie intensywnie wykorzystuje AJAX i inne technologie z nurtu Web 2.0 na swoich witrynach" - pisze w oficjalnym oświadczeniu comScore.

"Chociaż liczba odsłon nadal jest trafnym wskaźnikiem popularności witryny, to nie ulega wątpliwości, że należy ją rozpatrywać w obliczu nowszych, bardziej trafnych wskaźników. comScore jest dumne z bycia liderem i innowatorem w branży i pracuje nad nową metodologią, która sprawdzi się w erze Web 2.0, włączając w to zarówno stopień zaangażowania użytkowników, jak i miary ekspozycji reklam. Nowe metody badań zaprezentujemy w 2007 roku" - wyjaśnia Dr. Magid Abraham, dyrektor zarządzający comScore Networks.