cefarm24.pl: cały czas odkrywamy nowe nisze

Rozmowa z mgr farm. Tomaszem Sawickim, kierownikiem apteki internetowej cefarm24.pl.

Jeszcze dwa lata temu działalności aptek internetowych towarzyszyły duże niejasności natury prawnej. Czy pod względem prawnym sytuacja już teraz się ustabilizowała?

Sytuację prawną aptek internetowych precyzuje rozporządzenie Ministra Zdrowia z 11 kwietnia 2008 r. Od tego momentu nic się nie zmieniło. Dozwolona jest sprzedaż wysyłkowa leków OTC (bez recepty).

Na polskim rynku istnieją apteki internetowe obchodzące to rozporządzenie i sprzedające leki na receptę (co jest w prawie zabronione) poprzez tzw. pełnomocników. Niejasności mogły dotyczyć konkretnie sprzedaży ww. leków, jednak sądy uznały, iż kwalifikowana jest jako sprzedaż wysyłkowa i jej zabroniły.

W planowanej w najbliższym czasie nowelizacji prawa farmaceutycznego ma znaleźć się precyzyjna definicja sprzedaży wysyłkowej, która usankcjonuje wszelkie próby sprzedaży leków na receptę poprzez internet. Cefarm24 stosuje się do obowiązującego prawa i sprzedaje wyłącznie leki bez recepty.

Jak się ma teraz sprawa z reklamacjami leków, które apteka wysłała poprzez kuriera?

Jeszcze rok temu tego typu formę reklamacji obejmowały inne przepisy, niż lek kupiony w aptece nie internetowej. W tym przypadku nic się nie zmieniło - dalej stoimy na stanowisku, iż nadrzędną ustawą jest Prawo Farmaceutyczne, które określa, w jakiej sytuacji możliwy jest zwrot zakupionego leku.

cefarm24.pl: cały czas odkrywamy nowe nisze

Czy większość waszych klientów korzysta z opcji dowozu przesyłek, czy też odbiera leki w punktach stacjonarnych?

Większość klientów korzysta z opcji dowozu przesyłek.

Czy firmy kurierskie, z których usług korzystacie, mają odpowiednie kompetencje do przewożenia leków, czyli np. przystosowane do tego działania samochody?

Posiadamy podpisaną umowę z firmą kurierską, zapewniającą przewożenie zamówień z apteki internetowej w warunkach określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia dotyczących wysyłkowej sprzedaży leków.

Ile aptek stacjonarnych ma CEFARM Białystok?

Obecnie CEFARM Białystok SA ma 47 aptek własnych. Nasze apteki zlokalizowane są w województwach podlaskim i warmińsko- mazurskim.

Jesteście liderem na rynku aptek internetowych pod względem wielkości przychodu, który w 2009 r. osiągnął poziom 11,5 mln zł. Jak osiągnęliście pozycję lidera? Pewnie spory wpływ na ten fakt ma to, że posiadacie własną hurtownię farmaceutyczną ...

Sprzedaż prowadzona jest wyłącznie poprzez aptekę samoobsługową, hurtownia farmaceutyczna nie bierze w tym udziału. W jaki sposób osiągnęliśmy pozycję lidera? Składowych sukcesu jest wiele. Znaleźliśmy i zagospodarowaliśmy rynkowe nisze, które przysparzają nam wielu klientów (cały czas odkrywamy nowe).

cefarm24.pl: cały czas odkrywamy nowe nisze
Współpracujemy z wieloma dostawcami, dzięki czemu możemy zaoferować naszym pacjentom dobre ceny na całą ofertę i okazyjne na wiele produktów znajdujących się w promocjach. Mamy bardzo dobrze zorganizowany cały back office, przez co możemy rzetelnie i szybko realizować dużą liczbę zamówień, a obsługa klienta cieszy się bardzo dużym uznaniem ze strony pacjentów.

Połączenie tych wszystkich składowych składa się na sukces cefarm24.pl, czego dowodem jest otrzymanie w 2009 r. złotego Lauru Klienta w kategorii Aptek Internetowych.

Jakiej wielkości przychodów spodziewacie się w 2010 roku dla apteki internetowej?

Tempo wzrostu obrotów nie odbiega od wzrostu całego rynku aptek w Polsce w 2010 r.

Ile wart jest rynek e-aptek w Polsce?

Obecnie nikt nie prowadzi takiej statystyki. Można natomiast zaobserwować powstawanie coraz to nowych aptek internetowych. Moim zdaniem taki stan rzeczy potrwa jeszcze kilka lat, po czym na rynku pozostaną największe apteki, które będą w stanie wypracowywać zysk na bieżącej działalności, oraz małe, rodzinne apteki, oferujące odbiory osobiste w placówce, dla których oferta internetowa będzie szansą na sprowadzenie klienta osobiście do apteki.

cefarm24.pl: cały czas odkrywamy nowe nisze