Zwierciadełko europarlamentarne

Króciutki test internetowy pomoże określić niezdecydowanym, poglądy jakiego ugrupowania w Europejskim Parlamencie są im najbliższe. Zdecydowanych utwierdzi w przekonaniach albo... wprowadzi w konsternację.

Internetowy test "VoteMatch" (http://www.votematch.net/sw/app.html )zawiera 25 pytań o stosunek do kwestii stawianych w kontekście Parlamentu Europejskiego. Oto przykładowe problemy: Czy Parlament Europejski powinien wybierać przewodniczącego Komisji Europejskiej? Czy Europa powinna mieć armię? Czy Turcja powinna wejść do Unii i pod jakimi warunkami? Czy w konstytucji europejskiej powinno być odniesienie do Boga? Czy wolny rynek najlepiej służy rozwojowi? Czy postanowienia paktu stabilizacyjnego powinny być twardo egzekwowane w czasach kryzysu? Czy zamiast składki wpłacanej przez państwa UE powinna egzekwować podatki? Czy polityka rolna powinna uwzględniać aspekty ekologiczne i społeczne?

Internauta deklaruje poparcie, sprzeciw, postawę neutralną albo brak opinii w poszczególnych kwestiach a następnie stopniuje ich znaczenie. Program określi wówczas poglądy jakiego klubu czy ugrupowania w Europarlamencie najlepiej pokrywają się z zadeklarowanym światopoglądem politycznym ankietowanego. Partie polskiego Sejmu są już poza Samoobroną i LPR zrzeszone w europejskich ugrupowaniach, ale oczywiście występują różnice w stanowisku naszych partii i klubów Europarlamentu. A kiedy już się ochłonie, można przypomnieć sobie, komu analitycy dają największe szansehttp://www.cxo.pl/news/65655.html .

VoteMatch 2004 został przygotowany z myślą o wyborach do Parlamentu Europejskiego. Opiera się na mechanizmie StemWijzer opracowanym przez holenderskie Centrum Partycypacji Politycznej, który sprawdził się w czasie ostatnich wyborach w Holandii, gdzie udział w sondażu wzięły 2 miliony obywateli. Do wyborów europejskich pomogli go przystosować studenci belgijskiego College of Europe.