Zupełny odlot zagranicy

Akcjonariusze spółek nowych technologii mogą uznać ubiegły tydzień za jeden z najgorszych w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Akcjonariusze spółek nowych technologii mogą uznać ubiegły tydzień za jeden z najgorszych w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Obawy o przyszłe wyniki spółek spowodowane spowolnieniem światowych gospodarek spowodowały wyprzedaż akcji sektora TMT.

Najgorzej było w piątek w Warszawie, gdzie indeks TechWIG obniżył się na fixingu aż o 8 procent. W skali tygodnia wskaźnik ten stracił 11,5 procent.

Złe nastroje inwestorów to rezultat sytuacji na rynkach zagranicznych. Duzi gracze, którzy jeszcze skłonni byli lokować pieniądze na polskim rynku, w tym tygodniu zupełnie porzucili takie myśli. Szczególnie było to widoczne pod koniec bieżącego tygodnia. Zdaniem analityków, takie paniczne zachowanie inwestorów wynikać może, poza ogólnoświatowymi trendami, także z faktu, że polski rynek akcji aktualnie zrobił się mało atrakcyjny. Powodów na pewno jest kilka, a wśród nich wymienia się niepewną sytuację makroekonomiczną i zbliżające się wybory prezydenckie.

Początek tygodnia był dla spółek TMT dosyć nieprzyjemny, ale nie wskazywał na możliwość gwałtownej przeceny w następnych dniach. Wśród największych spółek informatycznych najbardziej zostały przecenione akcje Softbanku (-5,5 procent). Wiązać to należy z informacją o zmniejszaniu swojego udziału w spółce przez inwestorów zagranicznych (właścicieli kwitów depozytowych). Taka tendencja utrzymywała się prawie przez wszystkie następne dni, co spowodowało, że kurs tej firmy spadł aż o 14,3 procent.

W grupie spółek wyróżniały się w tym tygodniu walory Prokomu i ComArchu. W przypadku tej pierwszej firmy lepsze oceny inwestorów to efekt coraz silniejszej pozycji sopockiej spółki na rynku. Natomiast ComArch intrygował graczy głównie ze względu na split akcji. Takie zachowanie jednak nie trwało długo i ostatecznie kursy obu firm w tym tygodniu mocno straciły na wartości.