Złote Blachy 2009 za zamknięcie OdSiebie.com

Koalicja Antypiracka wręczyła nagrody krajowym jednostkom policji, które w ciągu minionych dwunastu miesięcy odniosły szczególne sukcesy w zwalczaniu piractwa komputerowego, filmowego i muzycznego. Wśród wyróżnionych znalazła się Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu - jej funkcjonariusze w listopadzie br. zatrzymali administratorów serwisu społecznościowo-hostingowego OdSiebie.com.

Złote Blachy w tym roku zostały przyznane już po raz dwunasty. Te honorowe wyróżnienia wręczane są od 1998 r. Koalicja Antypiracka nagradza w ten sposób te jednostki policji, których działalność przyczyniła się w znacznym stopniu do ograniczenia procederu naruszania praw własności intelektualnej.

W skład Koalicji Antypirackiej wchodzą Business Software Alliance (BSA), Fundacja Ochrony Twórczości Audiowizualnej (FOTA) oraz Związek Producentów Audio Video (ZPAV). Organizacje te powołały Koalicję w październiku 1998 r. - celem KA jest promowanie poszanowania praw własności intelektualnej.

Złotymi Blachami 2009 zostały nagrodzone:

- Komenda Stołeczna Policji - za rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej nielegalnie rozpowszechniającej płyty z muzyką i filmami, produkowane na rynek belgijski i holenderski.

Funkcjonariusze nie tylko ustalili, w jaki sposób działała grupa w Polsce, ale zabezpieczyli też materiał dowodowy, który dostarczył informacji o międzynarodowych powiązaniach przestępców. Zatrzymanym osobom przedstawiono zarzuty naruszenia praw producentów fonograficznych oraz dystrybutorów filmowych na szkodę nie mniejszą niż 40 mln euro.

- Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku - nagrodzona "za szereg skutecznych działań przeciwko osobom naruszającym prawa autorskie do utworów audiowizualnych w Internecie". Działania te objęły m.in. zatrzymanie osoby wprowadzającej kopie filmów do sieci bezpośredniej wymiany plików eDonkey; zatrzymanie twórcy serwisów internetowych, który posłużyły do rozpowszechnienia ponad 3 tys. kopii filmów.

Funkcjonariusze dokonali rewizji w akademikach dwóch gdańskich uczelni, czego wynikiem było zabezpieczenie ponad 20 komputerów. Warto dodać, że nagroda powędrowała do gdańskiej KWP kolejny rok z rzędu.

- Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu. Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością gospodarczą tamtejszej KWP okazali się szczególnie skuteczni w działaniach przeciw piractwu komputerowemu.

Mowa m.in. o doprowadzeniu do zamknięcia serwisu internetowego OdSiebie.com (internauci za jego pośrednictwem mogli wymieniać się między sobą plikami) oraz ograniczeniu procederu wprowadzania na rynek nieautoryzowanych kopii programów komputerowych.

W uroczystości wręczenia nagród wzięli udział m.in. komendant główny policji, generał inspektor Andrzej Matejuk oraz aktor i piosenkarz Piotr Polk.

Udało nam się z nimi porozmawiać.

Aktualizacja: 18 grudnia 2009 16:28

Do artykułu dodaliśmy materiały wideo z uroczystości wręczenia Złotych Blach 2009.