Zapytaj astronautów przez Twittera

NASA po raz kolejny korzysta z Twittera do komunikowania się z internautami. Obecnie mogą oni zadawać pytania załodze promu Endeavour, która przygotowuje się do startu.

Sześciu astronautów odpowie na nie już z orbity okołoziemskiej podczas dwudziestominutowej sesji, która będzie transmitowana przez telewizję Agencji Kosmicznej na stronie NASA TV.

Nad całością będzie czuwać Miki Massimino, na Twitterze znany jako Astro Mike. W maju 2009 r. jako pierwszy komentował przebieg wyprawy na orbitę za pomocą serwisu mikroblogowego Twitter. Miało to miejsce podczas misji promu Atlantis, której celem była naprawa teleskopu Hubble'a.

Tym razem Astro Mike będzie przebywać w Centrum Kontroli Lotów w Houston, skąd w czasie 20 minut przewidzianych na całe wydarzenie, będzie się starał zadać astronautom jak najwięcej pytań nadesłanych przez internautów. Można je przysyłać na jego konto na Twiterze @astro_Mike do 11 lutego. W treści wiadomości trzeba dodać znacznik #askastro.

W ślady Astro Mike'a poszedł później Jeff William, dowódca Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, który na żywo dzielił się z internautami swoimi wrażeniami z pobytu w przestrzeni kosmicznej. Prowadzenie blogu rozpoczął już podczas przygotowań w do wyprawy w Centrum Przygotowań Kosmonautów im. J.A. Gagarina w Gwiezdnym Miasteczku.

Celem obecnej misji załogi promu Endeavour jest dostarczenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną zbudowanego we Włoszech modułu, który będzie pełnić funkcję centrum sterowania robotyką na stacji.