Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Zabezpieczenia DRM znikną z iTunes?

Jeśli doniesienia serwisu AppleInsider okażą się trafne, materiały dostępne w największym multimedialnym sklepie internetowym na świecie zostaną pozbawione cyfrowych mechanizmów zabezpieczających, DRM.

Prezes zarządu Apple, Steve Jobs, już w lutym 2007 r. pisał, że gdyby "wielka czwórka" (czyli największe światowe wytwórnie fonograficzne) zdecydowała się na licencjonowanie firmie nagrań bez wymogu ich zabezpieczania DRM-em, muzyka taka znalazłaby się w iTunes Store.

W kwietniu zeszłego roku w katalogu sklepu pojawiły się nagrania wytwórni EMI bez zabezpieczeń. Od tego czasu miały też toczyć się rozmowy z pozostałymi graczami, Universal, Warner i Sony BMG.

Materiały multimedialne dostępne w sklepie iTunes sprzedawane są z systemem FairPlay - technologia cyfrowych zabezpieczeń ma na celu uniemożliwianie kopiowania plików. FairPlay szyfruje pliki audio i blokuje odtwarzanie ich na "nieautoryzowanych" urządzeniach.

Plik muzyczny można skopiować na dysk dowolnego odtwarzacza iPod, ale liczba komputerów, na których można go odsłuchać, ograniczona jest do pięciu. Lista odtwarzania w programie iTunes, zawierająca takie nagrania, może być nagrana na płycie CD maksymalnie siedem razy.