Za dialera za kratki?

Prokuratura Rejonowa w Brzesku prowadzi bezprecedensowe dochodzenie w sprawie "wyłudzenia pieniędzy przez połączenie komputera poszkodowanej z płatnymi witrynami internetowymi" - poinformowała PAP.

Prowadzone przez prokuraturę dochodznie dotyczy wyłudzenia 3 tys. zł (na szkodę mieszkanki Brzeska) poprzez "przez wprowadzenie (...) na dysk twardy jej komputera nowego zapisu (tzw. dialera), służącego automatycznemu łączeniu komputera z płatnymi witrynami WWW".

Należy przypuszcząć, że chodzi tu raczej o dialera, który zmienia numer domyślnego połączenia dial-up na numer o podwyższonej płatności (numery 0-700). "Jest to jedno z pierwszych postępowań tego typu w kraju" - powiedziała Polskiej Agencji Prasowej rzecznik tarnowskiej Prokuratury Okręgowej, Bożena Owsiak.

Zobacz również:

Według Bożeny Owsiak, potajemne wprowadzenie do systemu dialera (np. podszywającego się pod inną aplikację), może być ścigane na mocy art. 287 Kodeksu Karnego, w którym mowa jest m.in. o usuwaniu lub wprowadzaniu nowego zapisu na komputerowym nośniku informacji bez upoważnienia i w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Przestępstwo takie zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.