YouTube numerem jeden w Wielkiej Brytanii

YouTube jest najpopularniejszą witryną wideo w Wielkiej Brytanii. To kolejny, po USA, kraj w którym YouTube jest numerem jeden wśród serwisów z klipami filmowymi. Jednak analitycy z IDC mają wątpliwości co do tego, w jaki sposób witryna ma na siebie zarabiać.

Według danych Hitwise UK, Youtube jest 50 najpopularniejszą stroną w Wielkiej Brytanii. YouTube ze swoimi 63% udziałami w rynku, ma palmę pierwszeństwa wśród witryn z klipami wideo. W przeciągu ostatnich trzech miesięcy jego popularność zwiększyła się trzykrotnie.

YouTube numerem jeden w Wielkiej Brytanii

Najpopularniejsze witryny w Wielkiej Brytanii. Dane z czerwca 2006. Źródło: Hitwise UK

Jak donosi raport IDC, YouTube może mieć problem z generowaniem przychodów. Użytkownicy serwisu są przyzwyczajeni do braku reklam. Chociaż przedstawiciele YouTube zapowiadają, że będzie ich w serwisie coraz więcej to niektórzy reklamodawcy obawiają się YouTube, ponieważ serwis pełen jest nieprzewidywalnej zawartości. Autor raportu Josh Martin jest zdania, że użytkownicy YouTube nie są gotowi płacić za filmy, tak jak ma to miejsce choćby w sklepie iTunes należącym do Apple'a. Martin porównuje YouTube do Napstera, który miał status kultowego, gdy był dostępny za darmo, jednak po przekształceniu w płatny serwis nie mógł odnaleźć swojego miejsca na rynku.

Źródło: Netimperative, news.com

***

Więcej o YouTube:

YouTube lepsze od MTV

YouTube szuka przychodów