Yandex warty pięć razy mniej niż rok temu

Za 100 mln USD trzy prywatne fundusze nabyły 9 proc. udziałów w Yandex, co oznaczać może że wartość całej Spółki wynosi obecnie 1,1 mld USD. Kiedy w 2008 r. spółka Yandex przygotowywała się do debiutu na nowojorskiej giełdzie wyceniano ją nawet na 5 mld USD.

Trzy prywatne fundusze inwestycyjne: UFG Asset Management, Baring Vostok Capital Partners (BVCP) oraz Tiger Global Managemen nabyły 9 proc. udziałów w spółkce Yandex, będącej właścicielem najpopularniejszej wyszukiwarki w Rosji i innych krajach rosyjskojęzycznych - podał Paid Content powołując się na nieofcjalne doniesienia serwisu Vedomosti Paper. Udziały wyceniono na 100 mln USD, co oznacza, że aktualna wartość rynkowa całej Firmy kształtować się może na poziomie przekraczającym 1 mld USD.

Po nabyciu 9 proc. (pochodziły one od prywatnych inwestorów, w tym 1 proc od Oradell Capital z IBS Group, który sprzedany został za 11 mln USD) konsorcjum trzech funduszy: FG Asset Management, Baring Vostok Capital Partners oraz Tiger Global Management, jest w posiadaniu 60 proc. udziałów w Yandex.

Zdaniem ekspertów i analityków transakcja ta może być jednym z etapów ponownego przygotowania Yandex do giełdowego startu, procesu zapoczątkowanego w 2008 r, który z powodu niesprzyjających warunków i późniejszego spowolnienia gospodarczego, został zawieszony. Przypomnę, iż wówczas Yandex wyceniony został na 5 mld USD, acz wg niektórych analityków wartość firmy nie przekraczała wtedy 3 mln USD.

Wg danych Internet World Stats, w Rosji jest obecnie 38 mln użytkowników internetu (Runetu) i liczba ta wciąż rośnie (penetracja wynosi 27%). Wg szacunków Mindshare Interaction wartość rosyjskiej reklamy online wzrosła w 2008 r. o 55 proc. i osiągnęła poziom 475 mln USD, a do 2017 r. wzrosnąć ma jeszcze do 4 mld USD.

Wg estymacji rosyjskiego stowarzyszenia "Internet i Biznes" wartość rynku reklamy kontekstowej w Rosji w roku 2008 r. wyniosła 330-350 mln USD (z czego 90 proc. przypada na Yandex i konkurencyjną sieć reklamy Begun). Yandex w swym sprawozdaniu za rok 2008 r. chwali się dochodami rzędu 300 mln USD, 85 proc. z tej sumy pochodzi z reklamy kontekstowej.

Źródło:http://paidcontent.org

Czytaj też:

Ja Yandex

Krajobraz Runetu wg Bluerank