Yahoo! patentuje Web 2.0

Yahoo! stało się właścicielem patentu na spersonalizowane strony WWW serwujące informacje z różnych źródeł na takiej zasadzie jak możliwe jest to np. w serwisach Netvibes czy Pageflakes. Wielu komentatorów twierdzi, że może to zagrozić istnieniu stron typu "mashup" a nawet przystopować rozwój tego, co zwykło się nazywać Web 2.0.

W zeszłym tygodniu wyszło na jaw, że Yahoo! uzyskało w Amerykańskim Urzędzie Patentowym (United States Patent and Trademark Office) dokumenty potwierdzające prawa do "Dynamic Page Generator". We wniosku patentowym Yahoo! objaśnia, iż jest to metoda dostarczenia użytkownikowi spersonalizowanego serwisu wyświetlającego informacje pobrane z innych źródeł. Jako przykłady podano informacje giełdowe, nagłówki wiadomości z serwisów newsowych, wyniki sportowe czy prognozy pogody.

Opis, jaki możemy przeczytać we wniosku patentowym w dużej części pokrywa się z tym, co od niedawna umożliwiają strony takie jak Netvibes, Google Personalized Home czy Pageflakes. Nietrudno też zauważyć, że w podobny sposób opisać można by na przykład czytniki RSS dostępne online a nawet wiele "łebdwazerowych" stron i narzędzi pojawiających się ostatnio w sieci.

Co ciekawe, Yahoo! wypełniło wniosek 10 września 1999 roku, a więc długo przed tym, jak idea Web 2.0 zaczęła na dobre rozprzestrzeniać się w Internecie.

Wniosek patentowy znaleźć możecie na witrynie Amerykańskiego Urzedu Patentowego