Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Yahoo oskarżone o łamanie praw człowieka

Kilka dni temu Yahoo podpisało z rządem chińskim umowę, zobowiązując się do ochrony interesów państwa chińskiego. W praktyce oznaczać to może cenzurowanie internetu. W odpowiedzi na to Światowa Organizacja Praw Człowieka w Stanach Zjednoczonych pozwała internetowego giganta do sądu.

Według organizacji, decyzja Yahoo może doprowadzić do aresztowanie wielu chińskich dysydentów i pro-demokratycznych blogerów piszących w internecie o przypadkach łamania praw człowieka w Chinach.

Jeden z niezależnych dziennikarzy, prowadzący bloga na stronach Yahoo, w którym krytykował chińskie władze, został zatrzymany i skazany na 10 lat więzienia po tym, jak amerykańska firma przekazała władzom jego mail i numer IP komputera.

Organizacja praw człowieka wniosła pozew do sądu w San Francisco, w uzasadnieniu powołując się m.in. na przypadku aresztowanego blogera. Według amerykańskiej organizacji, Yahoo przekazało władzom poufne informacje o swoim użytkowniku bez wcześniejszego uzgodnienia do czego miałyby one posłużyć.

Słowa potępienia w kierunku Yahoo padły także ze strony Reporterów bez Granic, którzy w oświadczeniu stwierdzili, że taka decyzja może spowodować kolejną fale cenzury i represji wobec pro-demokratycznych internautów.

Warto podkreślić, że nie tylko Yahoo ugięło się pod naciskami chińskich władz. Korzystając z wyszukiwarki Google w Chinach, nie uda nam się znaleźć takich "niepoprawnych politycznie" informacji jak "wolny Tybet" czy "prawa człowieka".

Źródło: BBC

Zobacz także: Cenzura Internetu - jest coraz gorzej