Yahoo! ma straty i zwalnia 400 osób

Po raz pierwszy od dwóch lat kwartalne sprawozdanie finansowe Yahoo! wykazało stratę. W ramach oszczędności, zarząd spółki zapowiada zwolnienie 12% pracowników.

Kierownictwo Yahoo! informuje także o innych planowanych posunięciach oszczędnościowych - obcięciu budżetów marketingowych oraz likwidacji części usług. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy Yahoo! dwukrotnie zmniejszało prognozy wielkości sprzedaży i zysków na pierwszy kwartał br. W ubiegłym miesiącu zapowiedziano także odejście dyrektora wykonawczego spółki, Tima Koogle’a.

Obniżone prognozy potwierdziły się. Yahoo! odnotowało stratę w wysokości 11,5 mln USD, czyli 2 centy na akcję. Dla porównania, w pierwszym kwartale ub.r. spółka wykazała zysk w wysokości 67 mln USD, czyli 11 centów na akcję. Wartość sprzedaży spadła o 21%, z 228 do 180 mln USD, w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym.

W drugim kwartale br., Yahoo! spodziewa się co najwyżej ponownego osiągnięcia rentowności. Wartość przychodów ma wynieść od 165 do 185 mln USD, w porównaniu z 280 mln USD w rokuy ubiegłym. Na koniec roku przewidywane jest, w rezultacie wprowadzenia programu oszczędnościowego, uzyskanie dochodu przed opodatkowaniem w wysokości 50 mln USD, przy przychodach rzędu 700 - 775 mln USD. W roku ubiegłym, roczne przychody Yahoo wyniosły 1,1 mld USD. Program redukcji kosztów ma przynieść spółce 10 mln USD oszczędności kwartalnie.

Zarząd Yahoo! liczy na zwiększenie przychodów nie pochodzących z reklam. Posłuży temu utworzenie usług dla firm, takich jak zamieszczanie ogłoszeń o pracy, dostarczanie informacji o spółkach, wiadomości z giełdy i in. W celu pozyskania klientów, Yahoo! proponuje szereg zniżek, jak choćby wprowadzenie 10 USD abonamentu za dostarczanie w czasie rzeczywistym notowań giełdowych.. Według zamierzeń spółki, sprzedaż nowych usług ma stanowić w przyszłym roku 20% przychodów firmy.

<i>Źródło:New York Times</i>