Yahoo!: Usuniemy Twoje dane po 90 dniach

Koncern Yahoo! ogłosił, że gromadzone w wyszukiwarce dane o użytkownikach przechowywane będą tylko 90 dni.

Decyzja Yahoo! o 90 dniowych okresie przechowywania danych o użytkowniku podyktowana została troską o zachowanie prywatności internautów, a także dostosowana do zaleceń Komisji Europejskiej, a dokładniej treści zawartych w artykule 29 specjalnej grupy roboczej Data Protection Working Party przewidujących maksymalny czas na 6 miesięcy.

Zgromadzone przez Yahoo! dane o użytkowniku (m. n. z zapytań wyszukiwarkowych, przeglądanych witryn, kliknięć w reklamy) anonimizowane będą w ciągu 90 dni. Wyjątek stanowić będą sytuacje niezgodne z prawem lub takie, gdzie zaistnieje prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa. W zeszłym roku firma Yahoo! skróciła okres przechowywania poufnych danych do 13 miesięcy.

W corocznym rankingu opracowanym przez Instytut Ponemona "2008 Most Trusted Companies for Privacy" poświęconym markom, którym Amerykanie najbardziej ufają w kwestii poszanowania i zabezpieczenia poufnych danych o klientach, koncern Yahoo! sklasyfikowany został na wysokim 14 miejscu.

We wrześniu br. pod naciskiem Komisji Europejskiej Google ogłosiło skrócenie czasu przechowywania numerów IP użytkowników z 18 do 9 miesięcy, zastrzegając, że jest to decyzja ostateczna.

Źródło: http://yhoo.client.shareholder.com/press