Yahoo! Toolbar ochroni przed spywarem

Najnowsza wersja paska narzędziowego Yahoo! – Yahoo! Toolbar może pomóc w lokalizowaniu i usuwaniu z komputera szpiegujących programów typu spyware. Początkowo, wzbogacony o nową funkcję pasek zostanie zaoferowany ograniczonej liczbie testowych użytkowników.

Yahoo! jest właśnie w fazie testowania technologii wykrywania i usuwania programów typu spyware. Autorem rozwiązania jest producent jednej z wyspecjalizowanych aplikacji zwalczającej spyware - PestPatrol. W pierwszej fazie, nowy Yahoo! Toolbar zostanie zaoferowany ograniczonej liczbie użytkowników testowych pod adresem:http://Beta.toolbar.yahoo.com .

Jest to już zatem kolejny etap walki z oprogramowaniem typu spyware. Zainteresowanie tą sprawą jest zauważalne nawet na szczeblu rządowym. Najlepszym tego przykładem są władze amerykańskiego stanu Utah, które po raz pierwszy oficjalnie zakazały dystrybucji oprogramowania, które może zawierać mechanizmy szpiegujące. Również izba reprezentantów Federalnej Komisji Handlu debatowała nad powyższym problemem w ciągu ostatnich kilku tygodni.

O możliwość świadomego wyboru i decydowania o tym, co zainstalowane jest na komputerze użytkownika, zabiegali w zeszłym tygodniu także przedstawiciele Google. Zwrócili się oni z prośbą do producentów oprogramowania o wyraźne ich oznaczanie oraz umożliwienie dezaktywacji modułów szpiegujących.