Xevin Investments to bezcenna wiedza

O tym, czy w Polsce jest miejsce na kolejny Venture Capital, czy Xevin Investments powstał po to by wspomagać przedsięwzięcia swoich właścicieli oraz o tym, że konkurencyjne firmy to dla funduszu bardziej partnerzy niż rywale mówi Krzysztof Golonka, prezes zarządu w nowo powstałym funduszu Xevin Investments.

Marcin Jagodźiński (bloger netto.blox.pl) stwierdził podczas ostatniej konferencji Internet Standard, że Polska jeszcze długo nie doczeka się ważnego start-upa. Jaki jest więc sens w tworzeniu nowego Venture Capital?

KG: Ważny start up wg. definicji Marcina to, jak rozumiem, projekt pokroju Google, Facebook lub w ostateczności Skype? Przy takiej definicji "ważnego startupa" trudno na razie spierać się z tą tezą, bo branża nowych technologii w Polsce jeszcze raczkuje w porównaniu do rynków zachodnich, a w szczególności do rynku USA. Wierzymy jednak, że z czasem będą następować zmiany na tym polu i że Polska doczeka się momentu, kiedy to nasi rodacy zabłysną na rynkach światowych wyjątkowym, nowatorskim projektem internetowym.

Z całą pewnością natomiast polscy przedsiębiorcy już udowodnili, że potrafią budować projekty pełniące rolę liderów w obrębie Polski, czy regionu. Co prawda większość to lokalne wersje bardzo dobrych zachodnich pomysłów, ale każdy z nich ma wpływ na Polską rzeczywistość Internetu i każdemu, któremu uda się zaistnieć na stałe w naszej sieci, należą się uwaga i gratulacje. Mało tego, projekty niszowe, których liczba klientów nie osiąga milionów, też potrafią świetnie zarabiać. Warunkiem jest poprawne zdefiniowane tej niszy i projekt zagospodarowania jej w zmieniających się warunkach rynkowych. Nie tylko wielkie start upy uznajemy za ważne. Jeżeli - jako wieloletni obserwatorzy rynku Internetu i mediów w Polsce - nie widzielibyśmy sensu powoływania funduszu, Xevin by nie istniał.

Jakie start-upy są obecnie w waszym portfelu, a jakie mają szansę się tam znaleźć?

KG: Na chwilę obecną nie komunikujemy nazw projektów, z którymi podpisane są listy intencyjne. W połowie czerwca, po podpisaniu pierwszych umów inwestycyjnych, zorganizujemy konferencję, na której przedstawimy zalążek naszego portfela. Będą to 2 lub 3 projekty, w zależności od tempa postępu procesu inwestycyjnego. Obecnie analizujemy także kilkanaście kolejnych inwestycji.

Krzysztof Golonka, Prezes Zarządu Xevin Investments

Krzysztof Golonka, Prezes Zarządu Xevin Investments

36 lat, od 1997 roku zawodowo związany z rynkiem reklamy internetowej. W ostatnim czasie zaangażowany w rozwój platformy e-commerce Zakupy.com. W latach poprzednich - 2000-2007- Prezes Zarządu polskiej sieci reklamowej Ad.net SA. W latach 2001-2006 Dyrektor Zarządzający CR Media Consulting SA, gdzie odpowiadał za bieżącą działalność firmy oraz rozwój projektów internetowych.

Współzałożyciel Forum Polskiego Internetu Komercyjnego, które z jego inicjatywy uzyskało status polskiego oddziału światowej organizacji Internet Advertising Bureau (IAB Polska). W 2001 roku objął na rok funkcję członka Zarządu wspomnianego stowarzyszenia. Prawie 4 lata, od 1997 roku, zajmował stanowisko Dyrektora Biura Reklamy Internetowej w firmie CR Media Sp. z o.o.

Ukończył studia na kierunku Zarządzanie i Marketing w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz uzyskał dyplom Executive MBA na Université du Québec w Montrealu.