Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Wytwórnia wspiera internautę w walce z RIAA

Władze jednej z największych kanadyjskich wytwórni fonograficznych postanowiły wesprzeć pewnego amerykańskiego internautę w walce z organizacją RIAA. David Greubel został oskarżony przez RIAA o nielegalne udostępnienie w Internecie kilkuset piosenek - m.in. utworu "Sk8er Boi" Avril Lavigne. $"Pozywanie fanów muzyki to nie rozwiązanie problemu, lecz jego potęgowanie"$ - tłumaczy Terry McBride, szef firmy Nettwerk Music Group, dla której nagrywa Avril Lavigne.

David Greubel został oficjalnie pozwany przez RIAA w sierpniu ubiegłego roku - przedstawiciele organizacji zarzucili mu, że nielegalnie udostępniał w sieciach P2P ponad 600 piosenek (ostatecznie w pozwie wymieniono 9 tytułów). Organizacja domagała się od niego 9 tys. dolarów odszkodowania. Zaproponowano mu również ugodę, w ramach której miał zapłacić połowę tej kwoty.

Przedstawiciele Nettwerk dowiedzieli się o całej sprawie z e-maila, wysłanego do jednego z nagrywających dla firmy artystów - MC Larsa. Siostra pozwanego Amerykanina, 15-letnia Elisa Greubel, napisała do muzyka, że w pełni zgadza się z tekstem jego piosenki "Download this song", będącej protestem przeciwko chybionej, zdaniem autora, batalii antypirackiej prowadzonej przez RIAA. Greubel napisała też w liście, że sprawa dotyczy również jej rodziny, po czym opisała historię swojego brata.

Wiadomość ta dotarła do do Terry'ego McBride'a, szefa firmy Nettwerk Music Group, który - jak sam tłumaczy - uznał, że nie w porządku jest domaganie się od kogoś 9 tysięcy USD odszkodowania za kilka piosenek. Dlatego też postanowił wesprzeć młodego Amerykanina w nierównej walce z RIAA. Firma wynajęła już chicagowską kancelarię prawną, która będzie reprezentowała Davida Greubela - kanadyjska wytwórnia ma zamiar pokryć wszystkie koszty obsługi prawnej. "Polityka pozwów jest szkodliwa i w żadnym przypadku nie przynosi korzyści artystom. Jej efektem jest tłumienie kreatywności i pasji. Powiem więcej - aktualne działania RIAA są nie leżą w interesie nagrywających dla nas artystów" - tłumaczy swoje motywy McBridge.