Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Wynalazki XXI wieku: Kolorowy e-papier

Międzynarodowe targi Flat Panel Display w Tokio obfitują w nowinki techniczne. Do najciekawszych należą z pewnością chiński e-czytnik z kolorowym ekranem E Ink i kolorowy e-papier firmy LG.

Wynalazki XXI wieku: Kolorowy e-papier
W porównaniu do ekranów monochromatycznych, których używają popularne e-czytniki, nowe wyświetlacze oferują nieco koloru. Użytkownicy nie powinni oczekiwać jednak głębi kolorów i odświeżania, które znane są z wyświetlaczy komputerów i płaskich telewizorów. Dobrze widać to na filmie YouTube z pokazu.

Kolorowy ekran E Ink, zdaniem producenta, wyświetlić może 4096 kolorów. W środę, podczas pokazu, deweloperzy pokazali różne odcienie znanych kolorów.

Podobnie, jak wszystkie ekrany E Ink, kolorowy wyświetlacz chińskiego e-czytnika nie ma źródła świata wewnątrz okna, więc kolory są nieco mniej ostre niż w popularnych urządzeniach z ekranem LCD.

Pierwsze urządzenie, które skorzysta z technologii to Hanvon E Ink. Chiński czytnik e-booków ma 9,7-calowy wyświetlacz, a głównym celem producentów jest wejście na rynek książek-poradników, komiksów i e-czasopism. Czytnik będzie kosztował około 4500 juanów (525 dolarów).

Firma LG pokazała w Tokio dwa wyświetlacze, korzystające z autorskiej technologii e-papieru. Kolorowe ekrany miały 9,7 cala. Pierwszy, zbudowany był w sposób podobny do Hanvona. Drugi, został nazwany kombi.

Ekran w większości składał się z monochromatycznego e-papieru. Wzdłuż dolnej krawędzi ekranu, rozciągał się jednak kolorowy pasek, który można wykorzystać do ilustracji lub reklam. Na razie, LG nie poinformowało, kiedy w sprzedaży pojawią się urządzenia z kolorowym e-papierem.