Wynalazki XXI wieku: Kolorowy e-papier

Międzynarodowe targi Flat Panel Display w Tokio obfitują w nowinki techniczne. Do najciekawszych należą z pewnością chiński e-czytnik z kolorowym ekranem E Ink i kolorowy e-papier firmy LG.

Wynalazki XXI wieku: Kolorowy e-papier
W porównaniu do ekranów monochromatycznych, których używają popularne e-czytniki, nowe wyświetlacze oferują nieco koloru. Użytkownicy nie powinni oczekiwać jednak głębi kolorów i odświeżania, które znane są z wyświetlaczy komputerów i płaskich telewizorów. Dobrze widać to na filmie YouTube z pokazu.

Kolorowy ekran E Ink, zdaniem producenta, wyświetlić może 4096 kolorów. W środę, podczas pokazu, deweloperzy pokazali różne odcienie znanych kolorów.

Podobnie, jak wszystkie ekrany E Ink, kolorowy wyświetlacz chińskiego e-czytnika nie ma źródła świata wewnątrz okna, więc kolory są nieco mniej ostre niż w popularnych urządzeniach z ekranem LCD.

Pierwsze urządzenie, które skorzysta z technologii to Hanvon E Ink. Chiński czytnik e-booków ma 9,7-calowy wyświetlacz, a głównym celem producentów jest wejście na rynek książek-poradników, komiksów i e-czasopism. Czytnik będzie kosztował około 4500 juanów (525 dolarów).

Firma LG pokazała w Tokio dwa wyświetlacze, korzystające z autorskiej technologii e-papieru. Kolorowe ekrany miały 9,7 cala. Pierwszy, zbudowany był w sposób podobny do Hanvona. Drugi, został nazwany kombi.

Ekran w większości składał się z monochromatycznego e-papieru. Wzdłuż dolnej krawędzi ekranu, rozciągał się jednak kolorowy pasek, który można wykorzystać do ilustracji lub reklam. Na razie, LG nie poinformowało, kiedy w sprzedaży pojawią się urządzenia z kolorowym e-papierem.