Wykształcenie techniczne receptą na sukces zawodowy wg polskich internautów

Badania przeprowadzone przez serwis Jobs.pl ukazują, iż ponad 40% internautów uważa, iż dobrą pracę można zdobyć dzięki wykształceniu technicznemu/IT.

Użytkownicy serwisu pracy Jobs.pl stawiają przede wszystkim na wykształcenie techniczne i IT jako gwarancję odniesienia sukcesu zawodowego w przyszłości. Zaledwie 12% respondentów uważa iż dobrą pracę zapewnić może sektor finansowy, jeszcze mniej opowiada się za marketingiem i zarządzaniem (7%), nieliczni doceniają medycynę (9%) i studia humanistyczne (2%).

Co ciekawe - co trzeci badany uważa jednak, iż osiągnięcie sukcesu w dużej mierze zależy również od szczęścia i nie ma zbyt wiele wspólnego z wykształceniem.

Analitycy Jobs.pl zauważają, iż mimo dużego zapotrzebowania rynku pracy na zdolnych absolwentów filologii angielskiej, psychologów, szkoleniowców, kontrolerów finansowych, biegłych rewidentów czy księgowych - najbardziej poszukiwani i cenieni są (jest to tendencja światowa) specjaliści o wykształceniu technicznym. I polscy internauci są tego świadomi decydując się na wybór ścieżki kształcenia.

Popyt na inżynierów budownictwa, architektów, automatyków, elektroników, programistów i grafików komputerowych związany jest przede wszystkim z dobrą sytuacją gospodarczą Polski i wieloma inwestycjami zagranicznymi (np. centra techniczne i technologiczne), a także wzrastającą konkurencją ze strony pracodawców zagranicznych.

Potencjalnym pracownikom proponuje się nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie, ale także dodatkowe świadczenia: kompleksową opiekę zdrowotną dla całej rodziny, pakiety profesjonalnych szkoleń, kursy językowe, abonamenty na zajęcia sportowe (siłownia, basen) lub wydarzenia kulturalne (kino, teatr) - tłumaczy Dariusz Bednarczyk z Jobs.pl - Nic więc dziwnego, że absolwentom kierunków technicznych dużo łatwiej powiedzieć, że mają dobrą pracę - dodaje ekspert.