Wydawcy szykują wielki pozew przeciwko Chomikuj.pl

Cierpliwość wydawców zrzeszonych w Polskiej Izbie Książki się wyczerpała. Mimo prowadzonych z serwisem Chomikuj.pl negocjacji planują oni spełnić groźbę sprzed kilku miesięcy i złożyć pozew o naruszenie praw autorskich. Odszkodowania mogą iść w miliony złotych.

Polska Izba Książki coraz ostrzej szykuje się do walki z piractwem w Internecie. W poniedziałek pisaliśmy o nowej inicjatywie organizacji związanej z nielegalnym zamieszczaniem podręczników akademickich. Dziś Dziennik.pl poinformował natomiast o pozwie wydawców zrzeszonych w tej organizacji przeciwko serwisowi Chomikuj.pl

Cała sprawa zaczęła się jeszcze w pierwszej połowie tego roku. PIK zagroził wtedy temu serwisowi wymiany plików wytoczeniem pozwu ze względu na bardzo dużą ilość nielegalnie zamieszczonych tam książek. Akcja PIK doprowadziła do negocjacji z serwisem, dzięki której wydawcy powiązani z Polską Izbą Książki otrzymali zgodę m.in. na usuwanie pirackich kopii publikacji.

Jak się właśnie okazało ustalenia te nie usatysfakcjonowały wydawców. Chomikuj.pl ponoć nie reagował wystarczająco na prośby o usuwanie książek. Decyzja o pozwie ma być też związana z nieoczekiwaną zmianą właściciela serwisu wymiany plików. O nowym, cypryjskim operatorze Chomikuj.pl informowaliśmy dwa dni temu.

Wedle informacji Dziennika, Polska Izba Książki planuje wytoczyć proces o naruszenie praw autorskich, a także zgłosić na policję powiadomienie o popełnieniu przestępstwa. PIK chce by Chomikuj.pl zapłaciło trzykrotną wartość rynkową książki za każde jej udokumentowane pobranie z serwisu. Biorąc pod uwagę ilość zamieszczonych tam materiałów i duży ruch można śmiało przypuszczać, że suma odszkodowania wyniesie nawet kilka milionów złotych.