Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Wydawcy prasy będą pozywać serwisy internetowe

Jak informuje Gazeta Prawna już wkrótce wydawcy prasy w Polsce mogą zacząć pozywać portale o bezprawne wykorzystywanie ich treści. Wysokość odszkodowań może sięgnąć nawet 2 milionów złotych. Przygotowaniem pozwów zajęli się m.in. Infor Biznes, wydawca Gazety Prawnej oraz Presspublica, wydawca Rzeczpospolitej.

Czynnikiem, który skłonił wydawców do działania była premiera serwisu Sfora. Należący do o2 wortal zaoferował użytkownikom streszczenia artykułów pojawiających się w Internecie wraz z odnośnikami do ich pełnych treści. Wydawcom nie podoba się fakt, że artykuły przez nich publikowane są umieszczane w sieci bez ich zgody, także przez inne serwisy. Po 5 dniach od uruchomienia Sfory zwołali oni w tej sprawie specjalne posiedzenie. Pierwszą decyzją będzie ustanowienie specjalnego kodeksu mówiącego o sposobie wykorzystywania w sieci cudzych treści. Wydawcy zdają sobie jednak sprawę, że w niektórych przypadkach taki kodeks na niewiele może się zdać. W związku z tym postanowili oni już przygotowywać pozwy sądowe skierowane przeciwko niektórym wortalom i portalom ogólnotematycznym.

Michał Prysłopski, dyrektor serwisu internetowego Rzeczpospolitej, twierdzi, że istnieją rownież witryny, które działają zgodnie z prawem. Wśród nich wymienił m.in. Wykop.pl. Serwis cytuje treści i odpowiednio oznacza je odnośnikami do stron Rzeczpospolitej, dzięki czemu internauci trafiają do źródłowej informacji.

Inaczej natomiast wygląda sytuacja, kiedy artykuły są źle podlinkowane lub co gorsza praktycznie w całości, bez większych zmian są publikowane jako materiały własne innych witryn. Powoduje to, że użytkownik nie trafia na strony źródłowe.

Warto przy tym zauważyć, że popularna usługa oferowana przegz Google, Reader, nie budzi zastrzeżeń wydawców. Według nich prezentowane tam treści artykułów zawierają tylko niewielką ich część. Dodatkowo, obok bezpłatnych treści, prezentowane są również odnośniki do płatnych artykułów, co generuje m.in. przychody z prenumerat.

W związku z zaistniałą sytuacją można się spodziewać, że jeszcze w tym roku ruszą głośne procesy w tego typu sprawach. Infor Biznes i Presspublica będą się domagać odszkodowań na poziomie 2 milionów złotych.

Szczegółowe informacje na temat planów wydawców oraz wypowiedź przedstawiciela Sfory można znaleźć w artykule dostępnym na łamach serwisu Gazeta Prawna.pl.